Opowieść o wielkiej pasji, poświęceniu i miłości. Premiera biografii „Maria Curie”
16 kwietnia, 2021
„Bitwa braci”. Cała prawda o konflikcie między książętami Harrym i Williamem
17 kwietnia, 2021

Odkrycie naukowe, które zmieniło świat. Książka „Jak powstała bomba atomowa”

Amerykańskie próby broni atomowej na atolu Eniwetok w 1956 roku (fot. flickr.com)

Stworzenie bomby atomowej na zawsze zmieniło bieg historii. Coś, co zaczęło się jako zaledwie interesujący problem teoretyczny w fizyce, z przerażającą szybkością zmieniło się w broń masowej zagłady. „Jak powstała bomba atomowa” to przełomowa książka, która szczegółowo opowiada o nauce, ludziach i realiach społeczno-politycznych. Umiejętności jej autora Richarda Rhodesa w tworzeniu fascynujących portretów biograficznych dorównuje jedynie jego rygorystyczna wiedza. Ta kultowa publikacja została nagrodzona Pulitzerem, National Book Award i Nagrodą Krajowego Stowarzyszenia Krytyków Książki (NBCCA). Teraz po dwudziestu latach znów trafiła do polskich księgarń.

Tę sagę o fizyce, polityce i psychologii człowieka czyta się jak kryminał. Stosując najlepsze zasady suspensu, Richard Rhodes stopniowo wprowadza wielkich graczy: od Franklino Delano Roosevelta i Alberta Einsteina po wizjonerskich pionierów teorii kwantowej i zastosowania rozszczepienia termojądrowego, w tym Maxa Plancka, Leo Szilarda, Nielsa Bohra, Roberta Oppenheimera, Enrico Fermiego, Edwarda Tellera, Lisę Meitner, Johna von Neumanna i Ernesta Lawrence’a. Naukowcy – dotąd znani w bardzo wąskich kręgach – wyszli ze swoich wież z kości słoniowej i stanęli w centrum uwagi mediów. Rozmach tej pracy obejmuje najwcześniejsze zapowiedzi energii jądrowej w powieściach H.G. Wellsa, oślepiający błysk Trinity, pierwszej próby jądrowej, program Manhattan, którego kulminacją było zrzucenie bomb na Hiroszimę i Nagasaki oraz i wyścig zbrojeń podczas zimnej wojny.

– „Jak powstała bomba atomowa” to epos godny Miltona. Ta historia nigdy nie została przedstawiona z równą elegancją i smakiem, tak szczegółowo i tak po prostu – językiem, który wspaniale przybliża przełomowe odkrycia naukowe i ich efekty. Wielkie postaci naszego wieku – naukowcy, wojskowi i politycy – nabierają życia, gdy konfrontuje się je z brzemiennymi w skutki i straszliwymi decyzjami. Ta książka, traktując o najpoważniejszych problemach XX wieku, pomaga zrozumieć możliwości i pułapki przyszłego stulecia – uważa I. I. Rabi, laureat Nagrody Nobla z fizyki.

O autorze

Richard Lee Rhodes to amerykański dziennikarz, historyk i publicysta. Dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera. Stypendysta m.in. Fundacji Forda, Fundacji McArthura i Fundacji Alfreda Sloana. Członek Centrum na Rzecz Międzynarodowego Bezpieczeństwa i Współpracy przy Uniwersytecie Stanfordzkim.

Jest częstym gościem, prelegentem i konsultantem różnych grup odbiorców w temacie energii jądrowej, w tym Senatu Stanów Zjednoczonych.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *