Buzujący testosteron w warunkach zagrożenia. „Billy Budd” pierwszy raz w Polsce
12 kwietnia, 2019
Od zbrodni w Gąsawie do tragedii w Gdańsku. „Polskie zamachy” w historii
13 kwietnia, 2019

Te historie rzadko oglądają światło dzienne. „Pochowani w niebie” o Szerpach

Książka „Pochowani w niebie” jest autorstwa Amandy Padoan i Petera Zuckermana (fot. mat. pras.)

Wiele relacji z wypraw wysokogórskich opisuje dramatyczne zmagania podczas wspinaczki po poręczówkach. Skąd jednak te liny się tam wzięły? Kto prowadził akcję ratunkową? Kiedy życie dosłownie wisi na włosku, dobrze wiedzieć, kto zawiązał węzeł. Są jednak i takie historie, które rzadko oglądają światło dzienne. Do nich należą te opisane w książce „Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i największej tragedii na K2” autorstwa Amandy Padoan i Petera Zuckermana. To porywająca, pełna napięcia historia górskiej wspinaczki, ale również opowieść o kulturze i zwyczajach Szerpów. Książka nagrodzona została m.in.: National Outdoor Book Award, Banff Mountain Book Award oraz NCTE George Orwell Award.

Kiedy Edmund Hillary jako pierwszy zdobył Mount Everest, u jego boku stał Szerpa Tenzing Norgay. Szerpowie, pozostający w cieniu i pomijani przez historię bohaterowie – od zawsze towarzyszyli himalaistom. W 2008 roku, gdy jedenaście osób straciło życie na K2, najbardziej zabójczej górze, dwóch Szerpów przeżyło. Bazując na wywiadach i niedostępnych wcześniej materiałach Zuckerman i Padoan po raz pierwszy oddają im głos.

Autorzy opowiadają historię Chhiringa Dorje i Pasanga Lamy, podążając za nimi od ich rodzinnych wiosek, położonych wysoko w Himalajach, przez slumsy Katmandu, lodowce Pakistanu aż do obozu u stóp K2. Obserwujemy ich, gdy czekają na śmierć, bez czekanów i narzędzi oraz podczas akcji ratunkowej, która przeszła do historii himalaizmu.

Opinie o książce

– „Pochowani w niebie” przybliżają nam bohaterstwo Szerpów – niezwykle silnych, lojalnych i utalentowanych wspinaczy – uważa Ed Viesturs, autor bestsellerów” „No Shortcuts to the Top” i „K2: Life and Death on the World’s Most Dangerous Mountain”. – Znakomicie napisana, wartka, klarowna i porywająca relacja o tym, co wydarzyło się owego fatalnego sierpniowego dnia. Co ważniejsze, opowiada także historię urodzonych w Himalajach pracowników wysokogórskich. Te niegdyś anonimowe postacie doczekały się tu wreszcie pełnego portretu, ze wszystkimi ich nadziejami i obawami oraz zdumiewającą odwagą – podkreśla Ed Douglas, autor książki „Tenzing: Hero of Everest”.

– Nie mogłem się oderwać. Jestem dumny z determinacji i lojalności szerpijskich wspinaczy oraz ich niestrudzonych wysiłków, żeby ratować życie innych, nawet kosztem własnego – przyznaje Jamling Tenzing Norgay, autor „Touching My Father’s Soul”. – „Pochowani w niebie” przemówią do wszystkich himalaistów, tak prawdziwych, jak kanapowych, zainteresowanych historią wspinaczki na K2, ów piękny, ale i zabójczy szczyt – dodaje Maurice Isserman, współautor „Fallen Giants: A History of Himalayan Mountaineering”.

Autorzy książki: Amanda Padoan i Peter Zuckerman (fot. mat. pras.)

O autorach

Peter Zuckerman jest wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem i reportażystą, wykłada również na uniwersytecie. Uhonorowano go m.in. Livingston Award, National Journalism Award oraz Blethan Award.

Amanda Padoan jest absolwentką prawa i literaturoznawstwa. Zajmuje się również historią wspinaczek wysokogórskich. Jest aktywną alpinistką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *