Kiedy Edmund Hillary jako pierwszy zdobył Mount Everest, u jego boku stał Szerpa Tenzing Norgay. Szerpowie, pozostający w cieniu i pomijani przez historię bohaterowie – od zawsze towarzyszyli himalaistom. W 2008 roku, gdy jedenaście osób straciło życie na K2, najbardziej zabójczej górze, dwóch Szerpów przeżyło. Bazując na wywiadach i niedostępnych wcześniej materiałach Zuckerman i Padoan po raz pierwszy oddają im głos.
Autorzy opowiadają historię Chhiringa Dorje i Pasanga Lamy, podążając za nimi od ich rodzinnych wiosek, położonych wysoko w Himalajach, przez slumsy Katmandu, lodowce Pakistanu aż do obozu u stóp K2. Obserwujemy ich, gdy czekają na śmierć, bez czekanów i narzędzi oraz podczas akcji ratunkowej, która przeszła do historii himalaizmu.
Opinie o książce
– „Pochowani w niebie” przybliżają nam bohaterstwo Szerpów – niezwykle silnych, lojalnych i utalentowanych wspinaczy – uważa Ed Viesturs, autor bestsellerów” „No Shortcuts to the Top” i „K2: Life and Death on the World’s Most Dangerous Mountain”. – Znakomicie napisana, wartka, klarowna i porywająca relacja o tym, co wydarzyło się owego fatalnego sierpniowego dnia. Co ważniejsze, opowiada także historię urodzonych w Himalajach pracowników wysokogórskich. Te niegdyś anonimowe postacie doczekały się tu wreszcie pełnego portretu, ze wszystkimi ich nadziejami i obawami oraz zdumiewającą odwagą – podkreśla Ed Douglas, autor książki „Tenzing: Hero of Everest”.
– Nie mogłem się oderwać. Jestem dumny z determinacji i lojalności szerpijskich wspinaczy oraz ich niestrudzonych wysiłków, żeby ratować życie innych, nawet kosztem własnego – przyznaje Jamling Tenzing Norgay, autor „Touching My Father’s Soul”. – „Pochowani w niebie” przemówią do wszystkich himalaistów, tak prawdziwych, jak kanapowych, zainteresowanych historią wspinaczki na K2, ów piękny, ale i zabójczy szczyt – dodaje Maurice Isserman, współautor „Fallen Giants: A History of Himalayan Mountaineering”.
O autorach
Peter Zuckerman jest wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem i reportażystą, wykłada również na uniwersytecie. Uhonorowano go m.in. Livingston Award, National Journalism Award oraz Blethan Award.
Amanda Padoan jest absolwentką prawa i literaturoznawstwa. Zajmuje się również historią wspinaczek wysokogórskich. Jest aktywną alpinistką.