„Ku wolności”. Świadectwo czasów wojny i hołd złożony tym, którzy nie przeżyli
10 sierpnia, 2021
„Warszawskie dzieci ’44”. Prawdziwe historie dzieci w powstańczej Warszawie
13 sierpnia, 2021

Historia narodzin i upadku słynnej Marilyn Monroe. Premiera powieści „Blondynka”

Marilyn Monroe to tak naprawdę Norma Jeane Baker (fot. flickr.com)

Jej życie było naznaczone dramatami, smutkiem i żalem oraz ogromną tęsknotą za uczuciem. Lgnęła do mężczyzn, szukała miłości na siłę, wchodziła w trudne i niszczące związki. To życie dalekie od bajki rodem ze srebrnego ekranu. Była boginią dla tłumów, a tak naprawdę nieustannie szukała akceptacji, piękna i miłości. W jednym ze swoich najbardziej ambitnych dzieł Joyce Carol Oates odważnie przedstawia wewnętrzne, poetyckie i duchowe życie Normy Jeane Baker – dziecka, kobiety, nieszczęśliwej celebrytki i idealizowanej blondynki, którą świat poznał jako Marilyn Monroe. Odważna i bezkompromisowa powieść „Blondynka” to monumentalna epopeja, która jest hołdem dla nieuchwytnej magii i zniszczenia, które stały za kulisami powstania wielkiej amerykańskiej gwiazdy XX wieku, z której kultura Hollywood zrobiła produkt. Książka wyróżniona nagrodą Pulitzera, nominowana była do National Book Award.

Zaskakująco intymnym i bogatym głosem Norma Jeane opowiada własną historię kultowej amerykańskiej artystki – mocno skonfliktowanej i zdeterminowanej, która w pewnej chwili się zagubiła. To poruszający obraz kultury zahipnotyzowanej przez własne mity, a także niepewnej rzeczywistości kruchych żywotów, które kultura ta pochwyciła w swój drapieżny uścisk.

„Ludzie znali jedynie Marilyn Monroe, nie Normę Jeane”. „Jesteś aktorką. Jesteś prawdopodobnie dobrą aktorką. Aktorka pragnie, aby na nią patrzono. Aktorka pragnie być kochana. Przez mnóstwo ludzi, nie tylko przez jednego mężczyznę”.

(fot. flickr.com)

O autorce

Joyce Carol Oates to amerykańska pisarka, eseistka, poetka, autorka horrorów, thrillerów i książek dla dzieci. Profesorka na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Princeton, gdzie zajmuje się nauką kreatywnego pisania. Laureatka wielu nagród, m.in. National Medal of Humanities, National Book Critics Circle Ivan Sandrof Lifetime Achievement Award, National Book Award oraz PEN / Malamud Award for Excellence in Short Fiction.

Była kilkakrotnie nominowana do nagrody Pulitzera – w tym za „Blondynkę”. Od wielu lat jest również uznawana za jedną z głównych kandydatek do Literackiej Nagrody Nobla.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *