Jak wyglądał od środka rząd Tadeusza Mazowieckiego? Czy Amerykanie zajęli wówczas miejsce Rosjan w roli politycznego patrona Polski? Dlaczego naprawdę upadł rząd Jana Olszewskiego? Jak wyglądał rząd Hanny Suchockiej, pierwszej w historii Polski kobiety na stanowisku premiera?
Lata 1989-1993 to ostateczny koniec ucisku politycznego, łamania praw człowieka i czasu pustych półek w sklepach. Polacy cieszyli się z odzyskanej wolności, z wprowadzonej demokracji i otwierania się na Zachód. Inflacja, prywatyzacja, bezrobocie, afery gospodarcze, wojska rosyjskie w Polsce, wreszcie geopolityczne konsekwencje zjednoczenia Niemiec spędzały sen z powiek pierwszym premierom Trzeciej Rzeczpospolitej. To były wyzwania, z którymi musieli sobie poradzić. Czy dali radę i które konsekwencje ich działań odczuwamy do dzisiaj?
O autorze
Antoni Dudek, historyk i politolog, profesor nauk humanistycznych. W latach 1989–2014 pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie profesor zwyczajny na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2011–2016 członek i przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Narodowej.
Autor i współautor kilkunastu książek, m.in. „Reglamentowana rewolucja”, „Historia polityczna Polski 1989–2015”, „Instytut. Osobista historia IPN” czy „PRL bez makijażu”.