Marzeniom czasem trzeba pomóc. Przebojowa komedia „Teraz albo nigdy”
28 grudnia, 2018
„Zapomniany żołnierz”. Najbardziej wstrząsająca książka o II wojnie światowej
28 grudnia, 2018

Najsubtelniejszy thriller wszech czasów. Koreańskie „Płomienie” powalczą o Oscara

Film to luźna adaptacja opowiadania „Spalenie stodoły” Harukiego Murakamiego (fot. mat. pras.)

To luźna adaptacja opowiadania „Spalenie stodoły” Harukiego Murakamiego, wybitnego koreańskiego reżysera Chang-donga Lee, który specjalnie dla tego projektu powrócił z emerytury. Film „Płomienie” nawiązuje również do opowiadania Wiliama Faulknera z 1939 roku pod tym samym tytułem. W jednej z głównych ról występuje Steven Yeun, gwiazda serialu „The Walking Dead”. 

Jong-soo żyje z dorywczych prac w położonym niedaleko Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej miasteczku Paju. Pewnego dnia spotyka Hae-mi, dawną koleżankę z klasy. Idą na drinka, gdzie Hae-mi wyznaje, że lubiła Jong-soo, kiedy była młodsza, ale zawsze ją ignorował. Dziewczyna opowiada koledze o bliskich planach podróży do Afryki i prosi go o karmienie kota, kiedy jej nie będzie. Następnego dnia para spotyka się w mieszkaniu Hae-mi, co kończy się namiętnym seksem. Niedługo potem Hae-mi wyjeżdża, zaś zakochanemu Jong-soo pozostaje snucie planów o wspólnej przyszłości.

Kilka tygodni później Jong-soo odbiera telefon od Hae-mi, która utknęła na trzy dni na lotnisku w Nairobi wskutek alarmu terrorystycznego. Dziewczyna prosi chłopaka, aby odebrał ją z lotniska następnego dnia. Na lotnisku Hae-mi pojawia się w towarzystwie bogatego Bena, którego spotkała w Kenii. Po Bena zajeżdża porsche, a Hae-mi wybiera ekskluzywne auto przybysza zamiast brudnej ciężarówki Jong-soo. Aby załagodzić niekomfortową sytuację, Ben zaprasza Hae-mi i Jong-soo na obiad. W designerskim mieszkaniu nowego znajomego Jong-soo na osobności wyraża Hae-mi wątpliwość co do zamiarów Bena..

Nagrody i wyróżnienia

Film prezentowany był w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu w Cannes i wyróżniono go nagrodą FIPRESCI. Thriller został też najwyżej w historii ocenionym filmem w canneńskim wydaniu Screen Daily. „Płomienie” zdobyły również uznanie na wielu światowych festiwalach, m.in. od krytyków z Los Angeles (najlepszy aktor drugoplanowy – Steven Yeun, najlepszy film zagraniczny), Toronto (najlepszy aktor drugoplanowy – Steven Yeun, najlepszy film zagraniczny) oraz Nowego Meksyku (najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy film zagraniczny).

Akademia Filmowa ogłosiła też shortlisty do Oscarów w dziewięciu kategoriach. W kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny znalazł się koreański thriller, który powalczy o nominację m.in. z meksykańską „Romą”, kazachską „Ajką” czy duńskimi „Winnymi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *