Ostatni zwycięski zryw zbrojny Polaków. Sto lat od „Powstań Śląskich 1919-1921”
9 kwietnia, 2019
Współczujący lekarz czy morderca Żydów. „Dzieci nie płakały” o wuju esesmanie
10 kwietnia, 2019

Najlepsze realizacje klasycznych tekstów. 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne

Sztuka „Garbus” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego w reżyserii Marka Fiedora (fot. mat. pras.)

Najlepsze i najciekawsze wystawienia teatralne klasycznych polskich tekstów, które zostały zaprezentowane  w minionym sezonie i możliwość uczestnictwa w spotkaniach i rozmowach z artystami z teatrów z całego kraju. To oferta dla teatromanów podczas 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Festiwal, będący jednocześnie finałem IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”, to najważniejsze i największe wydarzenie, podczas którego jurorskiej ocenie poddawane są teatralne realizacje klasycznych tekstów. Można je oglądać na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu do 14 kwietnia.

Wśród spektakli prezentowanych podczas  OKT, które wybrała Komisja Artystyczna Konkursu „Klasyka Żywa”, znalazły się: „Beniowski. Ballada bez bohatera” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Małgorzata Warsicka), „Ferdydurke” z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (reż. Alina Moś-Kerger), „Garbus” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego (reż. Marek Fiedor), „Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Mikołaj Grabowski), „Śmierć białej pończochy” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski), „Wykład” z Teatru Wierszalin w Supraślu (reż. Piotr Tomaszuk), „Zemsta” z Teatru „Maska” w Rzeszowie (reż. Paweł Aigner).

Rywalizować one będą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego oraz szereg innych nagród i wyróżnień. Laureatów wyłoni jury, w którego skład, jak co roku, wejdą znawcy teatru i dramatu, teoretycy i praktycy. Oprócz spektakli konkursowych zaprezentowane zostaną trzy przedstawienia dodatkowe: polsko-hiszpańska sztuka „Córki Powietrza. Sen Balladyny” i „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” z repertuaru Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz „Mały Tygrysek Pietrek” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc.

Spektakl „Beniowski. Ballada bez bohatera” z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (fot. mat. pras.)

Dyskusje, koncert i wystawy

Po każdym z pokazów odbywać się będą dyskusje z twórcami oraz koncerty muzyki współczesnej. Zagra m.in. Rosalie. Podobnie jak w ubiegłym roku, festiwal będzie również okazją do zwiedzania Opola śladami jego teatralnych tajemnic w ramach Spacerownika Teatralnego oraz obejrzenia najlepszych teatralnych zdjęć sezonu na plenerowej wystawie prac finalistów i laureatów IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej, których organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Opolskie Konfrontacje Teatralne oraz konkurs „Klasyka Żywa” organizowane są we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *