Niebezpieczeństwo jest bliżej niż myślisz. „Sługi wojny” na ekranach kin
23 sierpnia, 2019
Życie niezwykłe, dramatyczne, pełne pasji. Biografia „Szaflarska. Grać, aby żyć”
25 sierpnia, 2019

Festiwal żydowski, warszawski i międzynarodowy. Rusza 16. edycja Warszawy Singera

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych stolicy (fot. mat. pras.)

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera to jedno z najważniejszych i najbardziej dynamicznych wydarzeń kulturalnych stolicy. Jego 16. edycja zapowiada się wyjątkowo. Wystąpi aż 3200 artystów na około 2 180 wydarzeniach w 45 lokalizacjach w aż ośmiu dzielnicach Warszawy. Oprócz tradycyjnego koncertu kantorów w Synagodze im. Nożyków, wystąpią m.in. śpiewaczka i pianistka Naom Vazana z Izraela czy Jazz Band Młynarski – Masecki. Wśród propozycji teatralnych znalazł się hiszpański spektakl „Kartograf” , a także przegląd przedstawień Teatru Żydowskiego, w tym musical „Śpiewak jazzbandu”. W kinie Iluzjon odbędzie się przegląd zatytułowany – „Scenarzysta Józef Hen”. Przygotowano również bogatą ofertę dla rodzin z dziećmi. Na finał, 1 września na placu Grzybowskim, wystąpi legenda skrzypiec – Nigel Kennedy.

Na inaugurację w uroczystym premierowym koncercie kantorów wystąpią: Yaakov Lemmer z USA, Yoni Rose z Niemiec oraz chłopiec kantor Aharon Shtark z Izraela, przy akompaniamencie wybitnego pianisty Menachema Bristowskiego. – Jak zwykle wystąpiło trzech kantorów, tym razem z orkiestrą. U nas raczej zawsze był chór, a nie orkiestra. Zapewniam, że gdybyśmy mogli zrobić, aby synagoga pomieściła tysiąc osób, to i tak wszystkie miejsca byłyby zajęte – podkreśla dyrektor artystyczna Gołda Tencer.

Po raz pierwszy na Festiwalu zagości Noam Vazanaz Izraela, a towarzyszyć jej będzie Tomasz Kukurba, lider najbardziej znanej polskiej formacji klezmerskiej Kroke. Adrienne Haan, niemiecko-luksemburska wokalistka i aktorka o ogromnym temperamencie scenicznym, której szczególnie bliska jest piosenka kabaretowa lat 20. i 30. XX wieku wystąpi w koncercie „Tehorah”. Na miłośników tanga czeka spektakl „Jak za dawnych lat polskie tango show”, przygotowany przez Sawars Tango Orquesta. To jedna z niewielu formacji instrumentalnych nawiązujących bezpośrednio do argentyńskich „orquesta tipica” oraz zespołów tangowych przedwojennej Warszawy. W spektaklu wystąpią m.in. Anna Dereszowska i Andrzej Seweryn.

Gołda Tencer z synem Janem Szurmiejem (fot. mat. pras.)

Folk oraz szlagiery z lat 20. XX wieku

Rodzime tradycje folkowe przybliży Kapela Brodów, zespół założony przez Witka Brodę, multiinstrumentalistę i eksploratora muzycznych tradycji różnych kultur oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, od 1996 roku wydająca nowe pokolenia interpretatorów muzyki klezmerskiej. Grupa wystąpi podczas Nocy Klezmerów, a wraz z nią Frank London, trębacz i kompozytor, jeden z najważniejszych amerykańskich muzyków klezmerskich.

Po raz kolejny na Festiwalu będzie można posłuchać Jazz Bandu Młynarski – Masecki, w interpretacjach szlagierów z lat 20. ubiegłego stulecia, autorstwa wybitnych kompozytorów takich jak: Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold. Paweł Szamburski, klarnecista i kompozytor, specjalnie na festiwal przygotował autorskie opracowania pieśni i nigunów chasydzkich. Wielbiciele ekspresji Marka Dyjaka będą mieli okazję uczestniczyć w jego koncercie Jasminum, w którym artysta zaprezentuje aranżacje przedwojennych kompozycji twórców żydowskiego pochodzenia, m. in.  H. Warsa i J. Petersburskiego.

(fot. mat. pras.)

Jazz i spektakle teatralne

Dla miłośników jazzu natomiast ciekawą propozycją będzie „Hammond Summit”. W tej nietypowej konwencji spotkają się w tym roku: Kajetan Galas, Paweł Tomaszewski oraz Kit Downes z Wielkiej Brytanii. Włoska grupa Erodoto Project wystąpi w koncercie zatytułowanym „Molòn labè”, który oddaje rytmy i atmosferę regionu śródziemnomorskiego, z całą jego wielowiekową mozaiką kulturową. Z kolei jeden z czołowych polskich pianistów jazzowych, Kuba Stankiewicz zaprezentuje muzykę Romana Statkowskiego, genialnego polskiego kompozytora z przełomu XIX i XX w.

Na wielbicieli teatru czeka m.in. hiszpański spektakl „Kartograf” („El Cartógrafo”), którego akcja rozgrywa się w Warszawie, w 1940 roku i współcześnie. Do przeszłości wojennej nawiązuje także monodram włoskiej aktorki Lucii Vita „To było” („Questo è stato”), będący adaptacją przejmującej historii rodziny Piery Sonnino, spisanej w książce pod tym samym tytułem. Będą też spektakle warszawskiego Teatru Żydowskiego, choćby tegoroczna premiera, czyli „Śpiewak Jazzbandu”, musical w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Warto też zwrócić uwagę na spektakl z Poznania – „Michaś”, monodram zrealizowany przez Teatr Ósmego Dnia i Grupę Stonewall. Reżyseruje Mike Urbaniak, a zagra Piotr Nerlewski.

(fot. mat. pras.)

Na finał Nigel Kennedy

Warszawa Singera to również bogata oferta dla dzieci i rodzin. Przygotowano m.in. spektakl muzyczny „Filiżanka”, zrealizowany w Centrum Artystycznym SCENA, będący spojrzeniem na wojnę z perspektywy najmłodszych. To sztuka o dzieciach, dla dzieci i z dziećmi w rolach głównych.

NA finał tegorocznej edycji będzie tradycyjne plenerowe widowisko na placu Grzybowskim. Tym razem wystąpi legendarna gwiazda skrzypiec – Nigel Kennedy w koncercie zainspirowanym „Sztukmistrzem z Lublina” Isaaka B. Singera oraz kompozycjami Georga Gershwina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *