„Jeździec polski”. Obraz Rembrandta po 200 latach znów w Łazienkach Królewskich
6 maja, 2022
Poznaj świat przepięknych kreacji, przepychu i pokazów mody. „Merci, monsieur Dior”
10 maja, 2022

Mistrz włoskiego kina powraca. Film „Trzy piętra” Nanniego Morettiego już w kinach

„Trzy piętra” to najnowszy obraz Nanniego Morettiego (fot. mat. pras.)

To poruszający film o miłości, gniewie i wybaczeniu. Film „Trzy piętra” Nanniego Morettiego, twórcy „Pokoju syna” – to splatająca losy mieszkańców rzymskiej kamienicy, rozpisana na dekadę saga powstała w oparciu o bestsellerową powieść izraelskiego pisarza, Eshkola Nevo. Obraz miał swoją premierę w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, którego reżyser jest stałym bywalcem. Tym razem na Lazurowe Wybrzeże przywiózł dzieło, w którym rozmach sąsiaduje z intymnością, a do drzwi na zmianę pukają gniew i melancholia.

Pełen zaskakujących zwrotów akcji film mistrza włoskiego kina rozpoczyna się od wypadku. Ta tragedia na zawsze odciśnie piętno na małżeństwie surowego sędziego, a inne dramatyczne zdarzenie z udziałem wiekowego sąsiada położy się cieniem na losach dwóch żyjących drzwi w drzwi rodzin. Kolejne z tytułowych trzech pięter zajmuje młoda matka, żona wiecznie nieobecnego męża. Zajęci swoimi problemami sąsiedzi nie dostrzegają jej dojmującej samotności.

Włoski reżyser subtelnie nawiguje pośród splątanych interesów i skłębionych emocji, przekonując, że jedynym sposobem na rozsupłanie konfliktów – nie tylko sąsiedzkich – jest wybaczenie.

Cudzy scenariusz i mistrzowska obsada

W pierwszym filmie Nanniego Morettiego zrealizowanym na podstawie cudzego scenariusza pobrzmiewają echa najlepszych melodramatów Pedra Almodóvara i trzymających w napięciu moralitetów Ashgara Farhadiego.

Mistrzowska jest również obsada „Trzech pięter”, gdzie na schodach spotykają się największe gwiazdy włoskiego kina: Alba Rohrwacher, Riccardo Scamarcio, Margherita Buy czy Anna Bonaiuto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *