Nowa ekranizacja historii, którą pokochały miliony. Film „Tajemniczy ogród” w kinach
16 października, 2020
Przebiegłe kochanki, pospolite zbiry, zazdrośni mężowie. „Przed sądem II RP”
16 października, 2020

Kulisy największej afery finansowej III RP. Film „Banksterzy” już na ekranach kin

W rolach głównych w filmie występują m.in. Małgorzata Kożuchowska i Tomasz Karolak (fot. Tomasz Paczkowski)

To opowieść o systemie bankowym, mechanizmach jego funkcjonowania, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, generujących zdarzenia mające wpływ bezpośrednio lub pośrednio na życie milionów ludzi. To także rzecz o instytucji, która perfidnie, świadomie i konsekwentnie nadużywała zaufania w stosunku do swoich klientów. Ale film „Banksterzy” Marcina Ziębińskiego to przede wszystkim opowieść o ludziach, ich namiętnościach, dążeniach, marzeniach i pieniądzu, który jest siłą sprawczą, wartością samą w sobie i środkiem do osiągnięcia celu. W rolach głównych występują: Katarzyna Zawadzka, Antoni Królikowski, Magdalena Lamparska, Tomasz Karolak, Jan Frycz, Małgorzata Kożuchowska, Rafał Zawierucha i Marcin Bosak.

Karolina (Katarzyna Zawadzka) pracuje w banku, jest energiczna, pewna siebie, przebojowa. Kiedy w jej ręce wpada najnowszy produkt walutowy – kredyt we frankach szwajcarskich, kobieta otrzymuje wielką szansę, żeby się wykazać. Mając pełne przyzwolenie szefa – Adama (Tomasz Karolak), bez skrupułów zaczyna namawiać klientów na najbardziej ryzykowne i niekorzystne inwestycje. Jan (Jan Frycz) jest szarą eminencją krajowej finansjery. W swoim telefonie ma kontakty do prezesów największych banków w Polsce. Jego cyniczne pomysły i decyzje, z dnia na dzień, wpływają na gospodarkę i losy setek tysięcy osób. Takich jak Artur (Rafał Zawierucha) – ambitny szef firmy IT, który, by rozwijać działalność, decyduje się na opcje walutowe. Jego wspólnikiem jest Mateusz (Antoni Królikowski), który marzy o niezależności, własnym lokum i upragnionej wyprowadzce od teściów.

Choć młode małżeństwo pozostaje nieufne wobec proponowanych przez banki rozwiązań, to przyparte do muru daje się wciągnąć w finansową pułapkę. Wkrótce losy bohaterów po obu stronach barykady splotą się w pętli wstrząsających wydarzeń, których przebieg ujawni szokujący mechanizm manipulacji, żerujących na potrzebach i emocjach, ale też bezwzględną i bezduszną siłę systemu bankowego. A gdy skończą się wszystkie racjonalne rozwiązania, bohaterom pozostaną już tylko najbardziej dramatyczne wybory.

(fot. Tomasz Paczkowski)

Pierwsza taka produkcja

Jak doszło do tego, że 750 tysięcy polskich rodzin zostało wrobionych w niekorzystne rozwiązania finansowe tak, że skończyli z kredytami, których raty rosną, a zadłużenie wcale nie maleje? Jak bezwzględne były banki, skazując ludzi na lata strachu i niepewności? Kto za tym stał i jak do tego doszło, że spokój polskich rodzin został zagrożony przez toksyczne pożyczki we frankach?

„Banksterzy” to pierwsza w historii krajowego kina produkcja, ukazująca kulisy największej afery finansowej III RP. Film pokaże zarówno międzynarodowe mechanizmy, które doprowadziły do wprowadzenia toksycznych pożyczek we frankach, jak również drobiazgowo zaplanowane manipulacje banków, zachęcających klientów do korzystania ze szkodliwych usług. Pełen napięcia, emocji i ludzkich dramatów obraz został zainspirowany prawdziwymi historiami osób, które wpadły w pułapkę kredytów w obcej walucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *