88 minut mistrzowsko narastającego napięcia. „Wróg doskonały” z Tomaszem Kotem
2 lipca, 2021
„Rzeczy ważne, a czasem błahe”. Henryk Woźniakowski o bliskich, dylematach i polityce
4 lipca, 2021

Jesteśmy, dopóki pamiętamy, a najważniejsze, co mamy – jest teraz. Powieść „Siła rzeczy”

Powieść „Siła rzeczy” to nowa książka autorstwa Romy Ligockiej (fot. mat. pras.)

To poruszająca opowieść o tym, jak wiele siły czerpiemy z rzeczy zwykłych i prostych uczuć, ile radości daje nam nasza codzienność – ale także o tym, jak to wszystko może szybko zostać nam odebrane. Roma Ligocka, autorka bestsellerowych książek, wraca do historii swojej rodziny i świata, który zaginął. Wraca jednak w niezwykły i niekonwencjonalny sposób. W książce „Siła rzeczy” zabiera czytelników w przeszłość, do roku 1938. To tu, w Krakowie, spokojnie i szczęśliwie żyje jej żydowska rodzina, a ona sama właśnie przychodzi na świat. Autorka całe życie nosiła w sobie wyobrażenie domu pełnego ciepła, zapachu smakowitych potraw i ciast, domu, którego sama nie miała… Teraz pokazuje jego urok – krakowskie ulice i ogrody, zapomniane zwyczaje, modę i kolory czasów minionych. Nie odwraca też wzroku od teraźniejszości, od codziennego wysiłku i konieczności radzenia sobie z nią.

Rok 1938. Anna Abrahamer zajmuje się domem, ogrodem, wyczekuje narodzin swojej wnuczki Romy. Latem wyrusza w pierwszą w życiu podróż na Lazurowe Wybrzeże. Jeszcze cieszy się codziennością, urokami świata, jeszcze wierzy w przyszłość swoją i swoich bliskich. Jednocześnie czuje już narastającą wokół niepewność, zbliżającą się katastrofę…

Rok 2020. Roma Ligocka, wnuczka Anny, wyrusza w podróż do Nicei. Zamierza wrócić do opowieści o swojej rodzinie, dopisać do niej ostatnie karty. Chce pójść śladami babci, napisać za nią pamiętnik, przywrócić czas, który przeminął, piękny, tajemniczy, przedwojenny… Tam właśnie, w Nicei, zaskakuje ją pandemia i nagle jej los i losy Anny Abrahamer w zdumiewający i nieoczekiwany sposób splatają się ze sobą.

O autorce

Roma Ligocka to malarka i pisarka. Wielokrotnie nagradzana, przez wiele lat pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, a także w filmie i telewizji. Jest też uznaną malarką – jej prace można spotkać w wielu kolekcjach na całym świecie.

Jej książki „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, „Tylko ja sama” czy „Dobre dziecko” są bestsellerami, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Ukazały się też m.in. trzy tomy felietonów autorki: „Znajoma z lustra”, „Wszystko z miłości” oraz „Czułość i obojętność”, tom opowiadań „Kobieta w podróży”, powieść „Jeden dobry dzień”, a także album prezentujący jej malarstwo – „Róża. Obrazy i słowa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *