Słodko-gorzki komediodramat rodem z Finlandii. Film „W co grają ludzie” w kinach
2 lipca, 2021
Jesteśmy, dopóki pamiętamy, a najważniejsze, co mamy – jest teraz. Powieść „Siła rzeczy”
3 lipca, 2021

88 minut mistrzowsko narastającego napięcia. „Wróg doskonały” z Tomaszem Kotem

W rolę główną wcielił się Tomasz Kot (fot. mat. pras.)

To zaskakująca i wciągająca adaptacja wydanej w 2001 roku powieści Amélie Nothomb „Kosmetyka wroga”, której podjął się hiszpański reżyser Kiké Maíllo. Książka została przetłumaczona na 24 języki i sprzedała się na świecie w ponad milionie egzemplarzy. Film „Wróg doskonały” to debiut Tomasza Kota w zagranicznej produkcji i psychologicznym thrillerze, któremu na ekranie partnerują Athena Strates i Marta Nieto. Jego światowa premiera miała miejsce na 53. MFF w Sitges. – W czasach, w których bezustannie wystawiamy się sami na pokaz, chciałem przy pomocy filmu porozmawiać o potworach, które ukrywamy w szafach. O grzechach, które próbujemy schować przed innymi i przed samymi sobą. O winach, które zamiatamy pod dywan w nadziei, że nikt ich nie odkryje – tłumaczy reżyser.

„Doskonałość osiąga się nie wtedy, gdy nie można już nic dodać, ale kiedy nie można już niczego odjąć” – to cytat z Antoine De Saint-Exupery. Po skończonym wykładzie uznany architekt polskiego pochodzenia Jeremiasz Angust usiłuje dostać się na lotnisko. Po drodze zatrzymuje go roztargniona dziewczyna, która tak jak on chce zdążyć na swój samolot. Oboje spóźnieni są zmuszeni czekać na kolejny lot.

Początkowo ich rozmowa zdaje się być zabawą w uwodzenie, jednak stopniowo przekształca się w niebezpieczną grę. Coraz bardziej zirytowany niechcianym towarzystwem Jeremiasz nie jest w stanie uwolnić się od natrętnej współpasażerki. Dziewczyna z minuty na minutę pcha architekta w coraz bardziej mroczną pułapkę. A przecież wszystko zaczęło się tak niewinnie…

O autorce książki

Amélie Nothomb to pseudonim Fabienne Claire Nothomb, jednej z ważniejszych pisarek współczesnej literatury europejskiej, wybranej do kapituły Belgijskiej Królewskiej Akademii Języka Francuskiego i Literatury. Dzieciństwo i młodość spędziła w różnych krajach azjatyckich, ponieważ jej ojciec był dyplomatą. W wieku 17 lat wróciła do Europy, do Brukseli. Czuła się w tym mieście dziwnie i obco. Studiowała na uniwersytecie w Brukseli, gdzie uzyskała dyplom filologii romańskiej. Po studiach wróciła do Japonii, gdzie jednocześnie pisząc, pracowała w międzynarodowej korporacji.

Zderzenie z japońską kulturą pracy zainspirowało ją do napisania jej najsłynniejszej powieści „Z pokorą i uniżeniem”. Po powrocie do Belgii autorka opublikowała powieść „Higiena mordercy”. To był początek oszałamiającego pasma sukcesów. Powieść powstała pod wpływem tragicznej wizji śmierci. Od tej pory autorka mogła zacząć utrzymywać się ze swojej pasji – pisarstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *