„Doskonałość osiąga się nie wtedy, gdy nie można już nic dodać, ale kiedy nie można już niczego odjąć” – to cytat z Antoine De Saint-Exupery. Po skończonym wykładzie uznany architekt polskiego pochodzenia Jeremiasz Angust usiłuje dostać się na lotnisko. Po drodze zatrzymuje go roztargniona dziewczyna, która tak jak on chce zdążyć na swój samolot. Oboje spóźnieni są zmuszeni czekać na kolejny lot.
Początkowo ich rozmowa zdaje się być zabawą w uwodzenie, jednak stopniowo przekształca się w niebezpieczną grę. Coraz bardziej zirytowany niechcianym towarzystwem Jeremiasz nie jest w stanie uwolnić się od natrętnej współpasażerki. Dziewczyna z minuty na minutę pcha architekta w coraz bardziej mroczną pułapkę. A przecież wszystko zaczęło się tak niewinnie…
O autorce książki
Amélie Nothomb to pseudonim Fabienne Claire Nothomb, jednej z ważniejszych pisarek współczesnej literatury europejskiej, wybranej do kapituły Belgijskiej Królewskiej Akademii Języka Francuskiego i Literatury. Dzieciństwo i młodość spędziła w różnych krajach azjatyckich, ponieważ jej ojciec był dyplomatą. W wieku 17 lat wróciła do Europy, do Brukseli. Czuła się w tym mieście dziwnie i obco. Studiowała na uniwersytecie w Brukseli, gdzie uzyskała dyplom filologii romańskiej. Po studiach wróciła do Japonii, gdzie jednocześnie pisząc, pracowała w międzynarodowej korporacji.
Zderzenie z japońską kulturą pracy zainspirowało ją do napisania jej najsłynniejszej powieści „Z pokorą i uniżeniem”. Po powrocie do Belgii autorka opublikowała powieść „Higiena mordercy”. To był początek oszałamiającego pasma sukcesów. Powieść powstała pod wpływem tragicznej wizji śmierci. Od tej pory autorka mogła zacząć utrzymywać się ze swojej pasji – pisarstwa.