Największe skandale w historii Polski. „Wielkie miłości, romanse, zazdrości”
7 lipca, 2020
Co powiesz o ludziach, których obserwujesz przez okno? Premiera powieści „Podglądaczka”
8 lipca, 2020

Umiała kochać jak mało kto. „Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu”

Premiera książki „Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu” autorstwa Michelle Marly (fot. mat. pras.)

To fascynująca i inspirująca opowieść o Coco Chanel – niezwykłej kobiecie, która umiała kochać jak mało kto. Poza tym to również historia powstania najsłynniejszych perfum świata – zapachu Chanel No 5. Wszystko to razem ujęte zostało w książce zatytułowanej „Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu”. Jakby tego było mało, to jej autorka Michelle Marly ma polskie korzenie, ponieważ jest wnuczką znanego pianisty i kompozytora Michaela Jary’ego, którego prawdziwe nazwisko to Michał Jarczyk.

Paryż 1919. W wieku 36 lat Coco Chanel jest już ikoną stylu, a wszystkie kobiety rywalizują o jej odważne kreacje, symbol nowoczesnej kobiety, zmysłowej nawet w spodniach. Udało się stworzyć znakomicie prosperujący dom mody, którego klientkami są najznamienitsze damy z najwyższych kręgów towarzyskich. Lata ubóstwa, w których Coco była tylko Gabrielle, sierotą porzuconą w klasztorze, wydają się bardzo odległe, ale jej niskie pochodzenie wciąż ją prześladuje. Wielka miłość jej życia – angielski arystokrata Boy Capel, choć także ją kocha, nie rezygnuje z małżeństwa z interesu. Kiedy Boy ginie w tragicznym wypadku, Coco wpada w depresję.

Podczas podróży do Wenecji rosyjski impresario podaje jej chusteczkę, która pachnie najbardziej odurzającymi perfumami, jakie kiedykolwiek czuła: stworzoną dla rodziny carskiej esencję, która stała się nieosiągalna po rewolucji. Coco nie ma wątpliwości: to zapach, który chce odtworzyć na pamiątkę po swoim kochanku. Kiedy wraca do Paryża, nawet najwspanialsze przyjęcia nie są w stanie oderwać jej obsesji. Poszukując odpowiedniego zapachu, spotyka charyzmatycznego księcia Dymitra Romanowa, bratanka zamordowanego cara Mikołaja II, który pomaga jej zrealizować marzenie. Czy szukając zapachu miłości – Chanel No 5, potknie się o inną miłość?

(fot. flickr.com/4niruddha)

O autorce

Michelle Marly jest pseudonimem literackim bestsellerowej autorki i znanej dziennikarki Micaeli Jary, urodzonej w Hamburgu w 1956 roku, córki pochodzącego z Siemianowic Śląskich znanego pianisty i kompozytora Michaela Jary’ego (prawdziwe nazwisko Michał Jarczyk) oraz niezwykle popularnej w latach 50. XX wieku niemieckiej modelki Christiany Michaelis.

Marly wyrastała zarówno w świecie muzyki, filmu, jak i mody, co miało wpływ na jej karierę zawodową. Po studiach podjęła pracę jako dziennikarka w czasopismach kobiecych, z których kilkoma kierowała jako redaktorka naczelna. Wiele lat spędziła w Paryżu, a po ogromnym sukcesie jej powieści, przetłumaczonych na kilkanaście języków, poświęciła się wyłącznie pisaniu. Obecnie mieszka wraz z mężem i córką na przemian w Berlinie i Monachium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *