Wybitni stratedzy, najwspanialsi dowódcy w dziejach. „Polscy bogowie wojny”
25 kwietnia, 2019
Historia dorastania w blasku fleszy. Film „Vox Lux” w kinach
26 kwietnia, 2019

Dzień z życia współczesnej 40-latki. Nad wyraz dojrzały obraz „Pewnego dnia”

Film „Pewnego dnia” to elektryzujący debiut fabularny węgierskiej reżyserki Zsófii Szilágyi (fot. mat. pras.)

To elektryzujący pełnometrażowy debiut fabularny węgierskiej reżyserki Zsófii Szilágyi, asystentki Ildikó Enyedi przy nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem i nominowanym do Oscara dramacie „Dusza i ciało”. Film „Pewnego dnia” pokazywany był w sekcji Director’s Fortnight 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes i wyróżniony został przez krytyków nagrodą FIPRESCI. Obraz zdobył także nagrody dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, Zsófii Szamosi na Art Film Festival i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze.

Anna ma 40 lat i zawsze się spieszy. Ma troje dzieci, męża, pracę i kredyt. Boryka się z różnymi terminami, składa rozmaite obietnice, dba o wszystkich i wszystko pamięta. W tym całym zabieganiu Anna ma świadomość, że nigdy nie dogoni męża, a chciałaby z nim tylko porozmawiać.

Tymczasem czuje, że go traci i coraz rzadziej potrafi znaleźć usprawiedliwienie na taki stan rzeczy. Mimo wszystko jednak w codzienności Anny jest miejsce nie tylko na nieznośną rutynę, ale także na doświadczenia delikatne i niepowtarzalne.

Reżyserka filmu Zsófia Szilágyi na Festiwalu w Cannes 2018 (fot. mat. pras.)

O reżyserce

Zsófia Szilágyi urodziła się 23 grudnia 1978 roku w Budapeszcie. W 2002 roku ukończyła Uniwersytet w Peczu, a w latach 2002-2007 studiowała reżyserię w Akademii Teatru i Filmu w Budapeszcie. W 2011 roku zdobyła stypendium Instytutu Goethego w Hamburgu.

Przez dekadę asystowała rozmaitym reżyserom, z czego najbardziej prestiżowa okazała się praca u boku Ildikó Enyedi przy nagrodzonym Złotym Niedźwiedziem na MFF w Berlinie, nominowanym do Oscara dramacie „Dusza i ciało”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *