Wspomnienia ożywają na kartach książki. „Byli sobie raz” Marii Konwickiej
25 kwietnia, 2019
Dzień z życia współczesnej 40-latki. Nad wyraz dojrzały obraz „Pewnego dnia”
26 kwietnia, 2019

Wybitni stratedzy, najwspanialsi dowódcy w dziejach. „Polscy bogowie wojny”

Losy najwybitniejszych polskich przywódców, którzy odmienili bieg historii w książce „Polscy bogowie wojny” (fot. mat. pras.)

Geniusze, którzy na zawsze odmienili sztukę wojny. Wielcy generałowie, zdolni kreować dzieje i przerysowywać granice mocarstw. Zdobywcy, triumfatorzy i wyzwoliciele: od Kijowa w roku 1000, przez wiktorię wiedeńską roku 1683, po bitwę warszawską 1920 roku. Wielcy Polacy. Losy najwybitniejszych polskich przywódców, którzy odmienili bieg historii przybliża zbiorowa praca zatytułowana „Polscy bogowie wojny”.

„Mieczów ci u nas dostatek” – drwił z Krzyżaków król Władysław Jagiełło. Oni myśleli, że mają przeciw sobie prostaka i barbarzyńcę. On – za jednym mistrzowskim pociągnięciem złamał największą potęgę militarną kontynentu.

„Policzym ich, jak ich pobijem” – stwierdził Jan Karol Chodkiewicz na widok trzy razy silniejszej szwedzkiej armii pod Kircholmem. Jak powiedział, tak zrobił. Gdy polska jazda uderzyła we wrogie szeregi, nie było co zbierać.

„Bijcie się twardo, ale po rycersku” – instruował żołnierzy generał Stanisław Maczek. I tak pokierował pancerną kawalerią, by zamknąć Niemców w morderczym potrzasku, a aliantom otworzyć drogę do Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *