Broadway, West End i reszta świata. Niezwykłe kompendium wiedzy „Ale musicale!”
2 grudnia, 2018
„Nie mam żadnego katalogu zasad”. Joanna Szczepkowska od skandali woli pisać
4 grudnia, 2018

„Dyżurny Żyd” i przyjaciel Polaków. Szewach Weiss w przejmującej rozmowie – „Pamiętam”

Szewach Weiss to jeden z najważniejszych świadków polsko-żydowskiej historii (fot. wikipedia.org)

Jego bogatym i dramatycznym życiorysem można by obdzielić kilkoro ludzi. W Polsce nie ma drugiego tak znanego i oddanego żydowskim oraz polskim sprawom intelektualisty jak Szewach Weiss. W jego wspomnieniach wciąż powraca zapętlona, ale i tragiczna historia obu narodów. W osobistej rozmowie z Kamilą Drecką nie tylko odsłania on tragiczne koleje swojego życia, ale również opowiada o patriotyzmie, narodowych stereotypach, kręgosłupie moralnym, a także roli prawdy w historii narodów oraz starości i okruchach szczęścia. „Pamiętam” to jedno z ostatnich takich świadectw, z którego o historii mogą dowiedzieć się młode pokolenia.

Urodził się w Borysławiu, wówczas w granicach Polski i ukrywał wraz z rodziną przed nazistami. Został ocalony z Holocaustu. Po latach był ambasadorem Izraela w Polsce, ale przede wszystkim głosicielem prawdy: o Żydach, Polakach, o zbrodniach oraz bohaterstwie czasów wojny i Holocaustu.

W przejmującej, ale i najbardziej osobistej rozmowie z dziennikarką Kamilą Drecką, Szewach Weiss odsłania koleje swoje życia, od dramatycznych losów dziecka ocalonego z Zagłady po czasy obecne. Na tle wspólnych polsko-żydowskich dziejów, opowiada o patriotyzmie i narodowych stereotypach, rodzinie, starości, okruchach szczęścia, ale i o żydowskim humorze. Nie brak też dowodów na zakłamywanie i odkłamywanie polsko-żydowskiej historii.

O autorach

Szewach Weiss, urodzony w 1935 roku w Borysławiu polityk izraelski, dyplomata, profesor nauk politycznych, dziennikarz, autor kilkudziesięciu książek, a także Kawaler Orderu Orła Białego. Był m.in. przewodniczącym Knesetu, ambasadorem Izraela w Polsce i przewodniczącym Rady Instytutu Yad Vashem, który przyznaje medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Kamila Drecka to dziennikarka, znana m.in. z ambitnych cykli telewizyjnych, takich jak „Ogród Sztuk” i „Prawdę Mówiąc”, w których prowadziła rozmowy z wybitnymi ludźmi polskiej kultury. Realizowała także programy społeczne „Grzechy Polskie” i „Grzechy po polsku”. Jest autorką wywiadu rzeki z Haliną Kunicką  „Świat nie jest taki zły”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *