„La Cintura” porywa do tańca. Alvaro Soler powraca z nowym singlem
29 marca, 2018
„Trzeba złożyć ręce i modlić się”. Sam Smith łączy siły z Timbalandem
30 marca, 2018

Co by było gdyby… „Bohaterowie polskich powstań narodowych” bez tajemnic

(fot. Facebook/Muza)

Jak ułożyłyby się losy Polski, gdyby Tadeusz Kościuszko nie zrezygnował ze studiów artystycznych i zamiast oficerem, został malarzem? Czy Emilia Plater była jedyną kobietą biorącą udział w powstaniu listopadowym? Który słynny powstaniec przeszedł na islam? Książka „Bohaterowie polskich powstań narodowych” autorstwa Marka Boruckiego daje odpowiedź na te i wiele innych pytań. To w końcu opowieść o narodowych zrywach widzianych przez pryzmat ich przywódców i zwykłych uczestników.

Chociaż I Rzeczpospolita w dramatycznych okolicznościach przestała istnieć w końcu XVIII wieku, to naród, a właściwie narody ją zamieszkujące nigdy się z tym nie pogodziły. Dążenie do suwerenności, walka z tyranią zaborców stały się niemal cechą narodową Polaków. Etapami walki o wolność były powstania: kościuszkowskie, listopadowe, krakowskie, styczniowe, wielkopolskie, śląskie, warszawskie. Historyk Marek Borucki snuje w swojej książce opowieść właśnie o tych narodowych zrywach, ich przywódcach i uczestnikach. O powstańcach, którzy nie szczędzili zdrowia i życia, nawet gdy szanse na zwycięstwo były niewielkie. Są wśród nich postaci jednoznacznie godne pomników, ale i kontrowersyjne. Legendarne i zapomniane. Z różnych warstw społecznych i o rozmaitych talentach: naukowcy, społecznicy, rzemieślnicy, urzędnicy, rolnicy, przedsiębiorcy, poeci, inżynierowie i architekci.

2018 – Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.  Z tej dziejowej próby nasz naród wyszedł zwycięsko dzięki tym, którzy pozostali nieugięci. (…) Sejm RP składa hołd pokoleniom, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Składa hołd pamięci obrońców Konstytucji 3 maja, żołnierzy Insurekcji Kościuszkowskiej i kolejnych powstań narodowych. Składa hołd pamięci legionistów polskich i wszystkich walczących w I wojnie światowej oraz w latach 1918-1921: obrońców Lwowa, żołnierzy Powstania Wielkopolskiego i Powstań Śląskich oraz bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, którzy obronili młodą niepodległość”. Tej treści uchwałę przyjął polski Sejm, ustanawiając rok 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Publikacja „Bohaterowie polskich powstań narodowych” doskonale się wpisuje.

(fot. YouTube)

Marek Borucki  studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim, doktorat z historii Włoch uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat uczył historii w liceach warszawskich. Jest rzeczoznawcą podręczników szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz autorem około 40 książek na temat historii i kultury polskiej oraz historii powszechnej, w tym dwóch bestsellerowych publikacji pt. „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat” (cz. 1 i cz. 2).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *