Lady Gaga powraca w tanecznym wydaniu. Premiera szóstej płyty – „Chromatica”
29 maja, 2020
Od leniwych niedziel w domu po pożądane pobyty w kurortach. Oto „Czas wolny w PRL”
1 czerwca, 2020

Dokumenty, animacje i krótkie fabuły. 60. Krakowski Festiwal Filmowy online

60. Krakowski Festiwal Filmowy w całości odbywa się online (fot. mat. pras.)

Prawie 200 filmów z całego świata, w tym kilkadziesiąt premier, a także spotkania z twórcami znalazły się w programie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Ze względu na pandemię, wszystkie seanse najnowszych dokumentów, animacji i krótkich fabuł, a także wydarzenia towarzyszące dostępne są online, bez wychodzenia z domu. Z okazji okrągłej, 60. edycji, karnet na wszystkie wydarzenia kosztuje 60 zł, a bilet 6 zł. Festiwal potrwa do 7 czerwca.

Festiwal otworzy dokument „Pollywood” Pawła Ferdka. Gościem specjalnym tej edycji jest kinematografia duńska. W ramach sekcji Fokus na Danię zaprezentowane zostaną najnowsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe z Danii oraz program dla dzieci i młodzieży, a także wybór filmów studenckich. Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków za wkład w rozwój światowego filmu dokumentalnego otrzyma Péter Forgács – wybitny węgierski dokumentalista i światowej sławy artysta multimedialny.

Cztery równorzędne konkursy: dokumentalny, krótkometrażowy, DocFilmMusic oraz polski ocenią wybitne osobowości świata kina, filmowi twórcy, przedstawiciele międzynarodowych festiwali, a także dotychczasowi laureaci Krakowskiego Festiwalu Filmowego, m.in. Jan Komasa, Łukasz Żal, Magdalena Łazarkiewicz, Leszek Możdżer.

„Alicja i żabka”, reż. Olga Bołądź (fot. mat. pras.)

Dokumenty, kino dla młodych i KFF Industry

Już po raz ósmy w programie Festiwalu znajdzie się sekcja dokumentów naukowych Docs+Science. Ziemia niczyja. Najciekawsze polskie filmy dokumentalne autorstwa zarówno młodych twórców, jak i uznanych reżyserów zobaczymy w ramach Panoramy polskiego dokumentu. Kids&Youth – kino dla młodych to filmowy przegląd dla najmłodszych widzów i młodzieży. W programie także dokumenty o sprawach kobiecych w cyklu Opowieści ze świata. Świat kobiet oraz obraz starego kontynentu z perspektywy mężczyzn w cyklu Gdzieś w Europie. Chłopaki też płaczą. Ważną częścią Festiwalu jest KFF Industry, a w programie już po raz szósty, znajdzie się m.in. jedna z sesji DOC LAB POLAND, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. W trakcie festiwalu odbędą się pokazy filmów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących zorganizowane we współpracy z Fundacją Siódmy Zmysł.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie: www.krakowfilmfestival.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *