Dokumenty, animacje i krótkie fabuły. 60. Krakowski Festiwal Filmowy online
31 maja, 2020
„Niezwykły dar Króla”. Pokaz naczyń z serwisu sułtańskiego na Zamku Królewskim
1 czerwca, 2020

Od leniwych niedziel w domu po pożądane pobyty w kurortach. Oto „Czas wolny w PRL”

Wielu ludzie w PRL-u spędzało czas wolny na działkach, pod namiotem lub w przyczepie campingowej (fot. mat. pras.)

Gdzie się podziały tamte prywatki, w jaki sposób państwo zagospodarowywało obywatelom czas wolny i jak rodacy korzystali z zakładowych dobrodziejstw? „Czas wolny w PRL” autorstwa Wojciecha Przylipiaka to barwny, pełen anegdot i filmowych cytatów z epoki socrealu reportaż o wypoczynku w Polsce Ludowej. Ceniony polski dziennikarz, sięgając do materiałów źródłowych oraz opowieści z pierwszej ręki, opisuje zaskakująco różnorodny świat wypoczynku w czasach PRL-u. Celowo pomija najbardziej uprzywilejowane grupy, skupiając się na „szarym człowieku”, którego czas wolny był w dużej mierze zinstytucjonalizowany i poddany kontroli czujnej władzy.

PRL to nie tylko długie kolejki i puste sklepowe półki. To także czas imieninowych prywatek, licznych podróży autostopem i pobytów w popularnych ośrodkach wczasowych. Wielu rodaków spędzało czas wolny na działkach, pod namiotem lub w przyczepie campingowej. Dzieci i młodzież bawiły się głównie na podwórkach. Grały w piłkę, w kapsle albo w pikuty. Pasjonaci modelarstwa, teatru, kina, czy fotografii spotykali się w domach kultury. Popularne były również mobilne ośrodki kultury: bibliobusy oraz objazdowe teatry i kina.

Kolejne części książki Wojciecha Przylipiaka ukazują szeroką panoramę peerelowskiego wolnego: od leniwych niedziel spędzanych w domu, po pożądane przez wszystkich pobyty w kurortach. Każdy rozdział wzbogacają liczne fotografie, cytaty, oraz fascynujące przykłady tego, jak rekreacja i wypoczynek były pokazywane w kinie, telewizji czy komiksach.

O autorze

Wojciech Przylipiak to dziennikarz, kolekcjoner zabawek z PRL-u, pamiątek, komputerów i elektroniki sprzed lat. Ich historie opisuje na swoim blogu BufetPRL.com. Był redaktorem dodatku „Kultura” do „Dziennika Gazety Prawnej”, dziennikarzem magazynu „Esquire” czy Polskiej Agencji Prasowej.

Współpracuje z czasopismami i portalami kulturalnymi pisząc o popkulturze, także tej sprzed 1989 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *