Skąpiec, a jeździł ekskluzywnym mercedesem. Nieznany obraz Władysława Gomułki
7 sierpnia, 2019
Pół wieku temu zginęła Sharon Tate. Prawdziwe oblicze żony Romana Polańskiego
9 sierpnia, 2019

5 premier, „Mowa ptaków” i nowe kino gatunkowe. Pięć dni z Octopus Film Festival

W cyklu znalazło się pięć polskich premier – filmów, które nie były wcześniej pokazywane na żadnym rodzimym festiwalu (fot. mat. pras.)

Blisko 40 filmów, w tym pięć polskich premier w ciągu pięciu dni będą mieli możliwość obejrzeć widzowie na Octopus Film Festival w Gdańsku. Ponadto w programie znalazł się pokaz specjalny filmu „Mowa ptaków” w reżyserii Xawerego Żuławskiego, Sergio Martino jako gość specjalny czy autorski cykl Michała Oleszczyka. Najważniejszym cyklem festiwalu jest „Nowe kino gatunkowe”, w którym pokazane zostanie aż 11 tytułów ze wszystkich stron świata, które łączą gatunkowe inspiracje z autorskim podejściem. Impreza potrwa do 11 sierpnia.

W cyklu znalazło się pięć polskich premier – filmów, które nie były wcześniej pokazywane na żadnym rodzimym festiwalu. To kanadyjskie „Happy Face”, „Come to Daddy” z Elijah Woodem, szwedzkie science fiction „Aniara”, surowe fantasy „Łowca głów” i zupełnie szalone „Jesus shows you the way to the Highway”. Każdy z tych filmów reprezentuje inny gatunek, inny styl i sposób myślenia o kinie, przy czym każdy ma w sobie ogromną dozę oryginalności.

Przedpremierowo pokazana zostanie „Mowa ptaków”, film Xawerego Żuławskiego według ostatniego scenariusza Andrzeja Żuławskiego. Wokół tego tytułu było ostatnio głośno ze względu na kontrowersje wokół selekcji na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To wspaniały hołd dla jednego z największych indywidualistów w historii polskiego kina i poniekąd jego artystyczny testament.

W Hali W4 zagości cykl CYBERPUNK, w ramach którego odby:ędą się pokaz “Akiry”, a także “Tetsuo – Człowiek z żelaza”, “RoboCop”, “Johnny Mnemonic” i “eXistenZ” (fot. mat. pras.)

Seanse specjalne w tym Seans Ukryty

Podobnie jak w zeszłym roku przygotowano też specjalne seanse, których oprawa będzie korespondowała z tematyką i gatunkiem filmu. „Mandy” z Nicolasem Cage’em widzowie obejrzą w Szańcu Jezuickim, w towarzystwie motocyklistów z Cruiseriders North, pokazowi „Mortal Kombat” będzie towarzyszyła impreza techno i turniej, a dla widzów cyklu filmów postapokaliptycznych przygotowano sporą atrakcję, czyli postapokaliptyczny obóz przy Mlecznym Piotrze. Z kolei Seans Ukryty to będzie pokaz, którego szczegóły będą trzymane w tajemnicy do ostatniej chwili.

Program uzupełniają: autorski cykl Michała Oleszczyka – „Malinobranie”, w którym zaprezentuje on jedne z najgorszych filmów w historii amerykańskiego kina, cykl filmów cyberpunkowych, Kino gatunkowego niepokoju, czyli cykl polskich filmów nawiązujących do kina gatunkowego i tu pokazom będą towarzyszyły spotkania z twórcami, pokazy z cyklu VHS Hell i wreszcie specjalny seans „Pulp Fiction” z udziałem Krystyny Czubówny i Tomasza Knapika.

Gość specjalny z Włoch

Gościem specjalnym festiwalu będzie Sergio Martino. To jeden z najważniejszych twórców w historii włoskiego kina gatunkowego. W latach 70. i 80. XX wieku nakręcił dziesiątki westernów, horrorów, thrillerów i filmów science fiction, w tym takie klasyki jak „Torso”, „Dziwny zwyczaj pani Wardh” czy „Wszystkie kolory ciemności”.

Odpowiada też za film „Paco – maszyna śmierci”, który był przebojem polskich bazarów z VHS-ami. Sergio Martino wprowadzi widzów do trzech swoich filmów i spotka się z nimi w studiu Luks Sfera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *