„Wiara, nadzieja, miłość”. Nieznane oblicze Prymasa Wyszyńskiego przed beatyfikacją
28 maja, 2020
Lady Gaga powraca w tanecznym wydaniu. Premiera szóstej płyty – „Chromatica”
29 maja, 2020

Kilkadziesiąt filmów bez wychodzenia z domu. 26. festiwal Wiosna Filmów online

Filmy „UNDINE” i „Zło nie istnieje” to laureaci ostatniego festiwalu w Berlinie (fot. mat. pras.)

40 filmów, w tym najgłośniejsze tytuły sezonu znalazły się w programie 26. Festiwalu Filmowego Wiosna Filmów. Połowa z nich to produkcje dotąd niepokazywane w Polsce. Wydarzenie w całości odbędzie się online – na platformie MOJEeKINO.PL, zrzeszającej 47 kin studyjnych z całego kraju. Bilet na każdy seans kosztuje 15 złotych. Filmem otwarcia jest zdobywca tegorocznego Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie – „Zło nie istnieje”, jednego z najważniejszych irańskich reżyserów – Mohammada Rasoulofa. Festiwal potrwa do 7 czerwca.

W programie festiwalu znalazły się filmy docenione przez jury, dziennikarzy, a także publiczność na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. w Berlinie, Cannes, Wenecji, Karlowych Warach, Locarno czy San Sebastian. Są także produkcje nominowane i nagradzane przez Europejską Akademię Filmową oraz Amerykańską Akademię Filmową. 

– Wiosna Filmów jest wydarzeniem umożliwiającym polskiej publiczności zobaczenie i samodzielną ocenę filmów, pokazywanych na festiwalach filmowych na całym świecie. Dajemy możliwość uczestnictwa w tym, co wyznacza trendy w kinie artystycznym, często mało obecnym w głównym obiegu kinowym w Polsce – mówi Michał Myśliński, dyrektor programowy i główny selekcjoner festiwalu.

Premiery oraz filmy dokumentalne

Jednym z filmów, który zostanie pokazany pierwszy raz w Polsce, będzie oparty na prawdziwej historii dramat psychologiczny „Nadzieja” duńskiej reżyserki Marii Sødahl. Wśród premier znalazł się także japoński thriller „Zaginiona dziewczyna”, jednego z ciekawszych japońskich reżyserów Kōjiego Fukady. Gratką dla fanów kina włoskiego będzie premierowy obraz „Martin Eden”, który jest adaptacją bestsellerowej powieści Jacka Londona. Polską premierę będzie mieć również najnowszy film mistrza włoskiego kina Ferzana Özpetka „Sekret Bogini Fortuny”. Wśród pokazów przedpremierowych znalazły się m.in. nowy film Roya Anderssona – „O nieskończoności”, „Najgorsze wiersze świata” węgierskiego mistrza absurdu Gábora Reisza.

W programie znalazło się również pasmo z filmami dokumentalnymi, w którym znajdą się cztery propozycje, z czego dwie to polskie premiery.Pierwszą z nich jest „Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché”, zrealizowany przez Pamelę B. Green, a wyprodukowany m.in. przez Roberta Redforda oraz Judie Foster. Kolejną jest „Powitanie słońca”, intrygujący dokument o odkrywaniu jogi w różnych zakątkach świata oraz jej uniwersalnej sile Stephane’a Haskella, utalentowanego fotoreportera i dokumentalisty. Nie mogło zabraknąć też obsypanej nagrodami macedońskiej „Krainy miodu”. Ostatnią z propozycji dokumentalnych jest debiut reżyserski Karola Starnawskiego „Cienie imperium”, inspirowany książką Tomasza Grzywaczewskiego „Granice marzeń. 

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”, a partnerem Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Festiwal został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. – Cieszy nas fakt, że dzięki platformie MOJEeKINO.PL możemy dotrzeć z naszym repertuarem do znacznie większej publiczności i szerzyć kino arthousowe wśród osób, które do tej pory z różnych względów nie mogły uczestniczyć w naszym wydarzeniu – podkreśla Michał Myśliński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *