Futrzani stróże prawa na tropie szajki złodziei. Animacja „Agent Kot” już w kinach
14 czerwca, 2019
Czy w świecie kontrastów można się porozumieć? „Krew Boga” Bartosza Konopki w kinach
14 czerwca, 2019

„Buntowniczki” z aurą uwielbienia. Oto niezwykłe Polki, które robiły, co chciały

Pomnik Marii Konopnickiej w Suwałkach obok jej muzeum (fot. wikipedia.org)

Te jedenaście kobiet wybrało cel i przez całe życie uparcie do niego dążyło, a była nim wolność i niezależność. Nie akceptowały świata, który je otaczał i były gotowe pójść na wojnę nawet z największymi męskimi autorytetami epoki. Nie znaczy to, że były wrogami mężczyzn, gdyż to właśnie mężczyźni stawali się ich największymi zwolennikami, otaczając buntowniczki aurą niewyobrażalnego wręcz uwielbienia. Wiele z bohaterek książki Andrzeja Fedorowicza pozostawiło po sobie barwne i zdumiewająco szczere wspomnienia. Po wielu dekadach, a nawet wiekach od ich powstania to wciąż niezwykle inspirująca lektura. Zasiane przez nie ziarno buntu kiełkuje wciąż w nowych pokoleniach Polek, o czym mogą przeczytać w książce „Buntowniczki. Niezwykłe Polki, które robiły, co chciały”.

„Nie jestem aniołem i nie będę nim, dopóki umrę. Będę sobą” – mawiała angielska poetka i pisarka Charlotte Brontë. Pod tą frazą mogłyby się podpisać bohaterki tej książki, choćby Maria Konopnicka. W oficjalnych notkach biograficznych przedstawiana jako wzór cnót, autorka zakochana w Polsce i Bogu, moralna opoka i wzorzec oddania Ojczyźnie.

W prywatnym życiu postępowa, samodzielna lesbijka, niestroniąca od licznych romansów z młodszymi mężczyznami. Pozostałe dziesięć bohaterek tej książki, to również historie Polek, które miały odwagę i po prostu nie lubiły nudy.

O autorze

Andrzej Fedorowicz to dziennikarz-freelancer. Publikował w „Super Expressie”, „Fakcie”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Newsweeku Historia”, „Focusie”, „Uważam Rze Historia” i „wSieci Historii”.

Pasjonat historii, techniki oraz wyjątkowych biografii i podróży. Historyczne dziennikarstwo śledcze to jego ulubione zajęcie. Autor, wspólnie z żoną Ireną, przewodnika po Wyspach Kanaryjskich, książki „25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat”  i „Wybranek Fortuny”, czyli książki o niezwykłych karierach niezwykłych Polek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *