Miał życie ciekawsze niż wszystkie jego filmy. „Szaman” czyli Andrzej Żuławski
11 września, 2019
Wrzesień 1939 oczami mieszkańców. „Nieba i ziemi nie widać” w Muzeum Warszawy
13 września, 2019

„Od Mazowieckiego do Suchockiej”. Wyzwania polskich rządów w latach 1989-1993

Premier Tadeusz Mazowiecki w Sejmie po powołaniu nowego rządu, Warszawa, 12 września 1989 roku (fot. DSH/Leszek Wdowiński/PAP)

Jest rok 1989, a w Polsce upada komunizm. Wielu cieszy się z odzyskanej wolności, jednak nie wszystkie zmiany, które następowały były dobre. Inflacja, prywatyzacja i bezrobocie. To z tymi wyzwaniami przyszło zmierzyć się pierwszym premierom III Rzeczpospolitej: Tadeuszowi Mazowieckiemu, Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu, Janowi Olszewskiemu i Hannie Suchockiej. Prof. Antoni Dudek analizuje wydarzenia z lat 1989-1993 przez pryzmat ich rządów. Przy pomocy nieznanych dokumentów i relacji przedstawia kulisy budowy fundamentów współczesnego państwa polskiego. Jego najnowsza książka stanowi kontynuację głośnej „Reglamentowanej rewolucji”.

Jak wyglądał od środka rząd Tadeusza Mazowieckiego? Czy Amerykanie zajęli wówczas miejsce Rosjan w roli politycznego patrona Polski? Dlaczego naprawdę upadł rząd Jana Olszewskiego? Jak wyglądał rząd Hanny Suchockiej, pierwszej w historii Polski kobiety na stanowisku premiera?

Lata 1989-1993 to ostateczny koniec ucisku politycznego, łamania praw człowieka i czasu pustych półek w sklepach. Polacy cieszyli się z odzyskanej wolności, z wprowadzonej demokracji i otwierania się na Zachód. Inflacja, prywatyzacja, bezrobocie, afery gospodarcze, wojska rosyjskie w Polsce, wreszcie geopolityczne konsekwencje zjednoczenia Niemiec spędzały sen z powiek pierwszym premierom Trzeciej Rzeczpospolitej. To były wyzwania, z którymi musieli sobie poradzić. Czy dali radę i które konsekwencje ich działań odczuwamy do dzisiaj?

O autorze

Antoni Dudek, historyk i politolog, profesor nauk humanistycznych. W latach 1989–2014 pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie profesor zwyczajny na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2011–2016 członek i przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Narodowej.

Autor i współautor kilkunastu książek, m.in. „Reglamentowana rewolucja”, „Historia polityczna Polski 1989–2015”, „Instytut. Osobista historia IPN” czy „PRL bez makijażu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *