Miał życie ciekawsze niż wszystkie jego filmy. „Szaman” czyli Andrzej Żuławski
11 września, 2019
Wrzesień 1939 oczami mieszkańców. „Nieba i ziemi nie widać” w Muzeum Warszawy
13 września, 2019

„Od Mazowieckiego do Suchockiej”. Wyzwania polskich rządów w latach 1989-1993

Premier Tadeusz Mazowiecki w Sejmie po powołaniu nowego rządu, Warszawa, 12 września 1989 roku (fot. DSH/Leszek Wdowiński/PAP)

Jest rok 1989, a w Polsce upada komunizm. Wielu cieszy się z odzyskanej wolności, jednak nie wszystkie zmiany, które następowały były dobre. Inflacja, prywatyzacja i bezrobocie. To z tymi wyzwaniami przyszło zmierzyć się pierwszym premierom III Rzeczpospolitej: Tadeuszowi Mazowieckiemu, Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu, Janowi Olszewskiemu i Hannie Suchockiej. Prof. Antoni Dudek analizuje wydarzenia z lat 1989-1993 przez pryzmat ich rządów. Przy pomocy nieznanych dokumentów i relacji przedstawia kulisy budowy fundamentów współczesnego państwa polskiego. Jego najnowsza książka stanowi kontynuację głośnej „Reglamentowanej rewolucji”.

Jak wyglądał od środka rząd Tadeusza Mazowieckiego? Czy Amerykanie zajęli wówczas miejsce Rosjan w roli politycznego patrona Polski? Dlaczego naprawdę upadł rząd Jana Olszewskiego? Jak wyglądał rząd Hanny Suchockiej, pierwszej w historii Polski kobiety na stanowisku premiera?

Lata 1989-1993 to ostateczny koniec ucisku politycznego, łamania praw człowieka i czasu pustych półek w sklepach. Polacy cieszyli się z odzyskanej wolności, z wprowadzonej demokracji i otwierania się na Zachód. Inflacja, prywatyzacja, bezrobocie, afery gospodarcze, wojska rosyjskie w Polsce, wreszcie geopolityczne konsekwencje zjednoczenia Niemiec spędzały sen z powiek pierwszym premierom Trzeciej Rzeczpospolitej. To były wyzwania, z którymi musieli sobie poradzić. Czy dali radę i które konsekwencje ich działań odczuwamy do dzisiaj?

O autorze

Antoni Dudek, historyk i politolog, profesor nauk humanistycznych. W latach 1989–2014 pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie profesor zwyczajny na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W latach 2011–2016 członek i przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Narodowej.

Autor i współautor kilkunastu książek, m.in. „Reglamentowana rewolucja”, „Historia polityczna Polski 1989–2015”, „Instytut. Osobista historia IPN” czy „PRL bez makijażu”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *