Osiem dni z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Okazją 85. urodziny kompozytora
16 listopada, 2018
Celebryta w walce o niepodległość. „Fantazja polska” o Paderewskim w Ateneum
17 listopada, 2018

Wieczór baletowy z koncertami e-moll i f-moll. „Nasz Chopin” w Operze Narodowej

Nową wizję choreograficzną Koncertów e-moll i f-moll zaprezentują artyści Polskiego Baletu Narodowego (fot. Ewa Krasucka)

Nowe choreograficzne interpretacje obu koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina autorstwa Liama Scarletta i Krzysztofa Pastora. Tak zapowiada się wieczór baletowy „Nasz Chopin” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Nową wizję choreograficzną Koncertów e-moll i f-moll zaprezentują artyści Polskiego Baletu Narodowego. Wykonanie muzyczne pozostaje w rękach wybitnego wirtuoza Krzysztofa Jabłońskiego, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Narodowej pod dyrekcją Grzegorza Nowaka.

Muzyka polska zdominowała w ostatnim okresie repertuar Polskiego Baletu Narodowego. Od listopada ubiegłego roku na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pojawiły się balety z muzyką Eugeniusza Morawskiego – „Świtezianka”, Aleksandra Tansmana – „Na pięciolinii”, Karola Szymanowskiego – „II Koncert skrzypcowy”, Mieczysława Karłowicza – „Powracające fale”, Henryka Mikołaja Góreckiego – „Moving Rooms oraz I przejdą deszcze…”, Stanisława Syrewicza – „Pupa, ale przede wszystkim Fryderyka Chopina. Jego utwory znalazły się w „Chopinianach” Michaiła Fokina i w „Damie kameliowej” Johna Neumeiera.

Teraz do projektu „Nasz Chopin” zaproszony został ceniony angielski choreograf Liam Scarlett, związany na stałe ze słynnym Royal Ballet w Londynie, gdzie stworzył kilkanaście autorskich baletów. Pracował także dla znanych zespołów baletowych w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Norwegii i Nowej Zelandii, zyskując opinię jednego z najbardziej kreatywnych twórców współczesnego baletu. Scarlett przyjął zaproszenie z Warszawy z tym większym zainteresowaniem, że muzyka Chopina inspirowała go od dawna, choć nie miał jeszcze okazji sięgnąć do niej w swojej twórczości choreograficznej. Tym razem podjął się on zadania stworzenia nowej wizji choreograficznej Koncertu e-moll dla Polskiego Baletu Narodowego.

(fot. Ewa Krasucka)

Poetyckie odniesienia do narodowej historii

Z kolei dyrektor zespołu Krzysztof Pastor odpowiada za drugi balet tego wieczoru,jakim jest Koncert f-moll. Jego muzyka często kieruje w stronę poetyckich odniesień do narodowej historii. Tak było w przypadku baletu „I przejdę deszcze…” z muzyką Mikołaja Henryka Góreckiego i tak będzie również w jego nowej kompozycji choreograficznej do muzyki Chopina.

Podobnie jak wcześniej, tak i tym razem Pastor pracował nad koncepcją swojego nowego baletu z dramaturgiem i historykiem Danielem Przastkiem. Owoc ich przemyśleń będzie można zobaczyć w nowym balecie Koncert f-moll.

Obsada i twórcy

Scenografką obu baletów jest Tatyana van Walsum, a projektantem świateł do całego wieczoru – Yaron Abulafia. W głównych partiach choreografii Liama Scarletta zatańczą: Yuka Ebihara, Chinara Alizade, Patryk Walczak i Dawid Trzensimiech, a w balecie Krzysztofa Pastora: Yuka Ebihara, Dagmara Dryl, Vladimir Yaroshenko, Kristóf Szabó, Maksim Woitiul, Paweł Koncewoj i Carlos Martín Pérez.

Prapremiera „Naszego Chopina” odbędzie się na dużej scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej 17 listopada. Następne przedstawienia: 18, 20 i 21 listopada oraz 27, 28 i 30 kwietnia 2019.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *