I nagroda – Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
II nagroda ex aequo – Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
II nagroda ex aequo – Kyohei Sorita, Japonia
III nagroda – Martin Garcia Garcia, Hiszpania
IV nagroda ex aequo – Aimi Kobayashi, Japonia
IV nagroda ex aequo – Jakub Kuszlik, Polska
V nagroda – Leonora Armellini, Włochy
VI nagroda – J J Jun Li Bui, Kanada
– Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków – Jakub Kuszlik, Polska
– Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu – Martin Garcia Garcia, Hiszpania
– Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty – Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
Rywalizację 2 października rozpoczął uroczysty koncert inauguracyjny, podczas którego wystąpili triumfatorzy poprzednich edycji wraz z Belcea Quratet, Simply Quartet, Krzysztofem Firlusem, a także Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. Już od pierwszej edycji konkursu, która odbyła się w 1927 roku, głównym założeniem było propagowanie genialnej twórczości Fryderyka Chopina, poprzez dbanie o jej stylowe wykonywanie. Jednocześnie starano się, by konkurs był zachętą dla najwybitniejszych młodych pianistów danej generacji, do wnoszenia swojego wkładu w tradycję interpretacji chopinowskich.
– Młodzi wykonawcy przystępujący do rywalizacji w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina podejmują niezwykle trudną próbę skonkretyzowania w autorskich interpretacjach nieuchwytnego ideału Chopinowskiej muzyki – przez wielu doświadczonych wirtuozów zaliczanej do najbardziej wymagających jakie kiedykolwiek skomponowano – a zarazem próbę zmierzenia się z legendą laureatów dotychczasowych konkursów – podkreśla dyrektor konkursu, dr Artur Szklener.
Międzynarodowe jury
Konkurs tradycyjnie składa się z czterech etapów. Do każdego kolejnego zakwalifikuje się około połowa uczestników z poprzedniego. Artystów będzie oceniać jury składające się z wybitnych pianistów i pedagogów – m.in. zwycięzcy i laureaci poprzednich edycji konkursu: Dmitri Alexeev, Sa Chen, Dang Thai Son, Akiko Ebi, Philippe Giusiano, Nelson Goerner, Adam Harasiewicz, Krzysztof Jabłoński, Kevin Kenner, Arthur Moreira Lima, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń (przewodnicząca), John Rink, Wojciech Świtała i Dina Yoffe.
Ogłoszenie wyników nastąpi tradycyjnie na schodach foyer Filharmonii Narodowej, w nocy z 20 na 21 października. Wręczanie nagród i pierwszy koncert laureatów odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej 21 października o godz. 19:00.
Transmisje, aplikacja i gazeta
Dzięki transmisjom na kanale YouTube XVIII Konkurs Chopinowski będzie mógł być śledzony na żywo przez melomanów na całym świecie. Również w tym roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował aplikację na urządzenia mobilne (iOS, Android), w której będzie można oglądać wszystkie konkursowe występy. Po raz pierwszy w historii Konkursu będzie można śledzić online wykonania uczestników w jakości 4K. Konkurs Chopinowski tradycyjnie będzie w całości transmitowany przez TVP Kultura oraz Program II Polskiego Radia i Radio Chopin.
Konkursowi Chopinowskiemu towarzyszyć będzie codzienna, dwujęzyczna (polsko-angielska) gazeta konkursowa „Kurier Chopinowski” – wzorem młodzieńczego, Chopinowskiego „Kuriera Szafarskiego”.
Wokół Konkursu Chopinowskiego
W związku z Konkursem mają miejsce różnorodne wydarzenia nawiązujące do postaci kompozytora. W Zamku Królewskim w Warszawie od września można obejrzeć wystawę „Chopin. Salon Romantyczny”, która potrwa do 14 listopada. Ekspozycje czasowe przygotowuje także Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. W stolicy od 13 października będzie to wystawa „Chopin. Potęga znaku”, a w Żelazowej Woli od 1 października „Siudmak/Chopin/Nokturny” oraz od 22 października „Harmony” z fotografiami Marcina Ryczka.
W Międzynarodowy Dzień Muzyki 1 października o godz. 19:00 na bastionie Muzeum Fryderyka Chopina rozbłysł neon zaprojektowany przez Annę Liberę i Jana Strumiłłę. Podczas VIII edycji konkursu w 1970 r. zainaugurowana została tradycja organizowania uroczystych obchodów rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, gdzie spoczywa serce kompozytora, 17 października, w dniu wolnym od konkursowych przesłuchań, wykonane zostanie Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ten sam utwór, zgodnie z ostatnią wolą Fryderyka Chopina, zabrzmiał w 1849 r. podczas uroczystości pogrzebowych kompozytora w Kościele św. Magdaleny w Paryżu. W 2021 r., w 172. rocznicę śmierci patrona konkursu, będzie to Requiem Mozarta w wykonaniu Collegium Vocale 1704, Collegium 1704 pod batutą Václava Luksa, oraz takich solistów jak Simona Šaturová (sopran), Sara Mingardo (alt), Maximilian Schmitt (tenor) i Jan Martiník (bas).
Narodowe Centrum Kultury przygotowało akcję „Domówka z Chopinem” o charakterze edukacyjnym skierowaną do wszystkich domów kultury w Polsce, której celem jest zachęcenie lokalnych ośrodków do prowadzenia warsztatów muzycznych poświęconych polskiemu kompozytorowi, a także do organizowania streamingu z transmisji. Instytut Adama Mickiewicza włączył się w promocję Konkursu Chopinowskiego na świecie poprzez zaproszenie przedstawicieli zagranicznych mediów do Warszawy oraz sfinansowanie kampanii promocyjnych w różnych miastach na całym świecie.