„Tak bardzo chciała to wykrzyczeć całemu światu!”. Biografia położnej z Auschwitz
6 grudnia, 2020
Historia walki trzech pokoleń o lepszą przyszłość. Książka i film „Elegia dla bidoków”
8 grudnia, 2020

„Skrzydlata husaria”. Od pierwszego lotu bombowca aż do zmagań kampanii wrześniowej

To lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów lotnictwa i miłośników historii (fot. mat. pras.)

Niezwykłe poświęcenie, brawura granicząca z szaleństwem, wiara w zwycięstwo i nieustanne poczucie zagrożenia, któremu trzeba stawić czoła. Dramaturgia pola walki odmalowana z epickim rozmachem i precyzja opisów powietrznych pojedynków. Wszystko to serwuje swoim czytelnikom autor „Skrzydlatej husarii” – Łukasz Sojka. Ta znakomicie napisana historia polskich lotników bombowych to lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów lotnictwa i miłośników historii.

Bądź świadkiem pierwszego ataku bombowego w historii polskiego lotnictwa podczas walk z Ukraińcami o Lwów. Wystartuj z polskimi lotnikami bombowymi i rusz naprzeciw pancernym dywizjom Adolfa Hitlera we wrześniu 1939 roku. Spójrz na niebo pełne eksplozji pocisków przeciwlotniczych z perspektywy strzelca pokładowego. Usiądź za sterami karasia i stocz nierówną walkę z myśliwcami wroga.

– Czy to pan dał rozkaz do bombardowania lotniska we Frankfurcie? – zapytał Pniewskiego w ostrym tonie Poszwiński.
– Tak jest. Ja.
– A kto panu zezwolił na tego typu akcję?
– Nikt. To był mój odwet za dwukrotne bombardowanie Ławicy i okolicy przez niemieckie samoloty. Uważałem to za swój obowiązek. W ten sposób broniłem powierzonego mi mienia i życia żołnierzy.
– A czy panu wiadomo – pytał dalej Poszwiński – że w związku z bombardowaniem Ławicy wysłaliśmy do Berlina notę protestacyjną?
– Panie komisarzu, wyście wysłali notę papierkową. Ja zbombardowałem ich lotnisko. Dla Niemców jest to nota bardziej zrozumiała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *