Hołd dla kompozytora od ukochanej orkiestry. Premiera „Penderecki’ s Sinfonietta(s)”
23 listopada, 2020
Jego życie to gotowy scenariusz filmu. „Maciej Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku”
25 listopada, 2020

Spojrzenie na bieg wydarzeń bez uprzedzeń. Pierwsza część publikacji „Czas Hitlera”

„Triumf” opisuje okres od dojścia Adolfa Hitlera do władzy do pokonania Polski w 1939 roku (fot. mat. pras.)

To błyskotliwie napisana, bogato ilustrowana książka prezentująca nowe, unikatowe spojrzenie doskonałego historyka na wzlot i upadek Trzeciej Rzeszy. Tom pierwszy – „Triumf” opisuje okres od dojścia Adolfa Hitlera do władzy do pokonania Polski w 1939 roku. Wzbogacony o relacje świadków, materiały prasowe, listy i wspomnienia, uzupełniony ponad 80 fotografiami, ilustracjami i mapami tekst przenosi czytelników w czas rządów Hitlera i pozwala spojrzeć na podejmowane wówczas decyzje bez uprzedzeń wynikających ze znajomości późniejszych wydarzeń. Wizualnie i narracyjnie „Czas Hitlera”ożywia ten kluczowy okres historii, ukazując go w nowym świetle.

30 stycznia 1933 roku Adolf Hitler został kanclerzem rządu koalicyjnego. Wkrótce zaczął więzić i likwidować swoich lewicowych przeciwników, terroryzować resztę społeczeństwa oraz usuwać Żydów z życia publicznego. Ale dyktatura to tylko jedno oblicze jego rządów. Wielkie środki przeznaczane na cele militarne pobudzały gospodarkę, a roboty publiczne i anulowanie długu zagranicznego wyeliminowały bezrobocie.

Między 1933 i 1939 rokiem Hitler pozyskał dla swojej wizji odnowionej Rzeszy większość Niemców. Były to lata jego triumfu w polityce wewnętrznej, podsycania konfliktów z sąsiadami i wyczekiwania na właściwy moment, by spełnić swe mocarstwowe ambicje. Jednak to, co było przyczyną sukcesów Hitlera – nieugięta wiara w wojnę jako narzędzie osiągnięcia wielkości, marzenie o podbojach w Europie Wschodniej i fanatyczny rasizm – z czasem okazało się również fatalną słabością jego reżimu.

Opinie o książce

„Sądzę, że przeczytałem wszystko, co napisano o drugiej wojnie światowej. Najnowsza książka Franka McDonough jest najbardziej przejrzystą, najdoskonalej napisaną rzeczą o tym konflikcie, jaka wpadła mi w ręce. Nie mogę się doczekać drugiego tomu” – podkreśla Danny Baker. 

„McDonough, ze swym wyczuciem szczegółów, przedstawia tę straszną, lecz dobrze znaną historię w atrakcyjny, świeży sposób” – dodaje Andrew Roberts, autor książki „Wicher wojny. Nowa historia drugiej wojny światowej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *