Oni nie mają czasu na starość. „Spóźnieni kochankowie” w Teatrze Słowackiego
20 stycznia, 2019
Zderzenie czołowe z rzeczywistością. „Wania, Sonia, Masza i Spike” w Polonii
21 stycznia, 2019

Obrosła legendami, a jaka była naprawdę? „Husaria. Duma polskiego oręża”

Fenomen zabójczej skuteczności polskiej husarii sprawdził Radosław Sikora (fot. mat. pras.)

Powszechnie uważana za najskuteczniejszą i najpiękniejszą kawalerię. Przez 300 lat husaria broniła Rzeczpospolitej i stanowiła jej kluczową siłę ofensywną. Decydowała o jej najwspanialszych zwycięstwach, a na polach bitew wzbudzała strach i podziw. Choć wielokrotnie mierzyła się z liczniejszym przeciwnikiem, niewielu potrafiło stawić jej czoła. W czym tkwił fenomen jej zabójczej skuteczności ujawnia Radosław Sikora w książce „Husaria. Duma polskiego oręża”.

Jak wyglądali husarze? Jak walczyli i co robili, gdy przeciwnika nie było w pobliżu? Czemu ich czas bezpowrotnie przeminął? Husaria obrosła legendami, jednak jej prawdziwa historia jest dużo bardziej niezwykła.

Kopie skrzydlatych jeźdźców dosięgną cię, zanim zdążysz wrogom zrobić jakąkolwiek krzywdę. Jeśli przetrwasz pierwszą szarżę, to Polacy zaatakują ponownie. Możesz się nie obronić, nawet gdy masz piętnastokrotną przewagę liczebną. A jeżeli na jednego husarza przypada was aż stu na jednego husarza? Nie atakuj? Oni wciąż mogą wygrać.

O autorze

Radosław Sikora to doktor nauk humanistycznych, wybitny znaw­ca husarii i autor książek z zakresu staropol­skiej wojskowości i kawalerii. Nie tylko teore­tyk, ale również rekonstruktor husarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *