Siła życiowa wobec z najcięższej pory roku. Drugi tom cyklu „Pory roku” Ali Smith
27 stycznia, 2021
Od Nike i Bookera po teatralne deski on-line. „Bieguni” Olgi Tokarczuk w Powszechnym
30 stycznia, 2021

Miłość, perwersja oraz zmowa milczenia. Powieść kryminalna „Anioł z Monachium”

To historia tajemniczej relacji Hitlera Adolfa z 23-letnią siostrzenicą, w której to, co najbardziej nieprawdopodobne, jest najbardziej prawdziwe. Napisana na podstawie raportów policyjnych z 1931 roku porywająca powieść kryminalna ujawnia szokujące kulisy śledztwa w sprawie jej śmierci toczącego się w czasie marszu nazistów po władzę. Pisarz z Modeny Fabiano Massimi prześledził liczne dokumenty archiwalne, żeby zrekonstruować historię usuniętą z niemieckiej pamięci zbiorowej. Jego „Anioł z Monachium” stał się we Włoszech bestsellerem, a prawa do tłumaczenia sprzedano do 10 krajów. – Opisana w powieści relacja „wuja Alfa” z siostrzenicą może budzić konsternację. „Ile w tym prawdy?” – często słyszę to pytanie. (…) Co zaskakujące, ilekroć dany aspekt tej sprawy wygląda na zbyt dziwny, by mógł być prawdziwy, właśnie wtedy istnieją potwierdzające go dokumenty – podkreśla autor.

Wszystko zaczyna się w Monachium w 1931 roku. Na błękitnym dywanie leży dziewczyna. Obok niej pistolet jej wuja. Szeroko otwarte oczy, rozchylone usta i powiększająca się plama krwi na sukience. To Geli – ukochana siostrzenica Hitlera, która od jakiegoś czasu z nim mieszka.

Komisarz śledczy Siegfried Sauer dostaje rozkaz z samej góry: w ciągu ośmiu godzin ma zebrać zeznania i zamknąć śledztwo. Ale z godziny na godzinę jest coraz więcej pytań: czy to samobójstwo? Co łączyło Hitlera z Geli? Czy dziewczyna była w ciąży? Czemu ma złamany nos i zmasakrowaną twarz? A przede wszystkim: dlaczego to Hitlerowi najbardziej zależy na wyjaśnieniu sprawy?

Fragment książki

– Siostrzenica Hitlera zastrzelona w jego domu z jego pistoletu. – Zastępca komisarza się zamyślił. – Pogłoski krążyły już wcześniej, ale gdyby się znalazł dowód, dobry wujaszek Adolf na zawsze wyleciałby z polityki. Wyobrażasz sobie? Sauer wytężył umysł, ale nie, nie umiał sobie tego wyobrazić. W dobie niepowstrzymanego marszu Hitlera po władzę to było nie do pomyślenia. – A czy Partia przetrwałaby bez niego? – ciągnął Mutti. – Czy zapadłaby się jak przedziurawiony suflet? A gdyby się okazało, że to on sam ją zabił… Siggi, zdajesz sobie sprawę? Ta historia może zmienić… Historię!

Książkę poleca m.in. Anna Herbich, autorka „Dziewczyn z Powstania”: – To była jedna z największych kryminalnych zagadek III Rzeszy. Gwałtowna śmierć siostrzenicy Hitlera wywołała plotki i spekulacje. Cień podejrzenia padł na ukochanego „wujka Adiego”. Czy policja zatuszowała morderstwo? Czy to Hitler zabił bezbronną dziewczynę? Pasjonująca książka Fabiana Massimiego rzuca nowe światło na tę mroczną sprawę. „Anioł z Monachium” to połączenie trzymającego w napięciu thrillera i prawdziwej historii. Jedna z tych książek, których nie odkłada się na półkę, dopóki nie dotrze się do ostatniej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *