Od cierpienia do śmiechu, od wzruszenia do ironii. Paolo Sorrentino „Nieistotne wizerunki”
15 stycznia, 2019
Dzieła i przedmioty widziane po raz pierwszy. Wystawa „Wyspiański. Nieznany”
16 stycznia, 2019

„Obsesja zbrodni”. Prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego mordercy w USA

Książka Michelle McNamary odkrywa mroczną tajemnicę najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA (fot. mat. pras.)

„Niewielu autorów odważyłoby się sięgnąć po taki temat, jeszcze mniej było takich, którzy potrafiliby to zrobić dobrze. Wytrwałość Michelle w dążeniu do rozwiązania tej sprawy była zdumiewająca” – pisze we wstępie Gillian Flynn. „Obsesja zbrodni” to prawdziwa historia najbardziej poszukiwanego seryjnego mordercy w USA, a także świadectwo obsesji i niestrudzonej pogoni za prawdą jej autorki. Michelle McNamara z powodu tragicznej i tajemniczej śmierci nie zdążyła dokończyć książki, ostatni rozdział napisał jej przyjaciel. Przyczyniła się jednak do ujęcia Golden State Killera w kwietniu 2018 roku, co dowodzi, że żadna zbrodnia nie ulega przedawnieniu.

Pięćdziesiąt gwałtów i dziesięć sadystycznych morderstw przez ponad dekadę. Ani Zodiak, ani Night Stalker nie dorównywali mu aktywnością. Atakował kobiety w ich własnych sypialniach, mordował mężów na oczach żon. Zazwyczaj wybierał parterowy dom w spokojnej dzielnicy. Wchodził do środka, uczył się rozkładu pomieszczeń. Nie zostawiał po sobie żadnego śladu. W końcu przepadł, unikając ujęcia przez policję, w tym jednego z najlepszych profilerów w historii.

Michelle McNamara postanowiła dopaść brutalnego psychopatę, którego nazwała Golden State Killerem. Przeczesała tysiące stron policyjnych kartotek, przeanalizowała raporty z sekcji zwłok, rozmawiała z ofiarami gwałtów i ludźmi, którzy mogli być świadkami morderstw. Po 10 latach prywatnego śledztwa sama umarła w tajemniczych okolicznościach pod koniec pracy nad książką. Dwa miesiące po jej premierze w USA Golden State Killer został złapany.

Autorka książki Michelle McNamara z mężem Pattonem Oswaltem (fot. mashable.com)

O autorce

Michelle McNamara, dziennikarka kryminalna, twórczyni popularnej strony internetowej TrueCrimeDiary.com. Pisania uczyła się na uniwersytecie w Minnesocie, była także scenarzystką studia Paramount. Mieszkała w Los Angeles z mężem Pattonem Oswaltem i córką Alice.

inalna, twórczyni popularnej strony internetowej TrueCrimeDiary.com. Pisania uczyła się na uniwersytecie w Minnesocie, była także scenarzystką studia Paramount. Mieszkała w Los Angeles z mężem Pattonem Oswaltem i córką Alice. Jej bestsellerową książkę „Obsesja zbrodni” rekomendowana jest przez Stephena Kinga i Gillian Flynn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *