Szczęśliwego Nowego Roku – samych dobrych wiadomości w 2024 życzy Kultura wokół Nas
31 grudnia, 2023
Wulkan miłości czy trzęsienie ziemi? Meksykański mikrokosmos w filmie „Totem”
12 stycznia, 2024

Obraz niezłomnego ducha walki. Film Taiki Waititiego „Pierwszy gol” już w kinach

Film opowiada historię prawdziwej drużyny piłkarskiej (fot. mat. pras.)

To przezabawna i z czułością opowiedziana historia najgorszej drużyny piłkarskiej globu, która w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2001 poniosła spektakularną porażkę. Nawet to wydarzenie nie zdołało odebrać jej marzeń. Reżyserem obrazu „Pierwszy gol” jest Taiki Waititi, ceniony przede wszystkim za zabawę gatunkiem filmowym i oryginalność. Nowozelandzki twórca tym razem na warsztat wziął historię prawdziwej drużyny piłkarskiej o wielkich ambicjach i nieco mniejszym talencie. Z właściwym sobie poczuciem humoru i wnikliwością przedstawia zawodników, dla których futbol zdaje się być czymś zgoła odmiennym niż dla większości entuzjastów tego sportu. Reżyser ukazuje widzom piękny obraz niezłomnego ducha walki, którego nie zgasi nawet największa porażka w historii piłki nożnej.

Po boleśnie przegranym meczu z Australią w eliminacjach do Mistrzostw Świata 2001, reprezentacja Samoa Amerykańskiego w piłce nożnej zatrudnia trenera ostatniej szansy Thomasa Rongena (Michael Fassbender), którego zadaniem jest poprawić ogólną kondycję drużyny, jej technikę grania i celność strzelanych goli. Zadanie o tyle niełatwe, że nie tylko drużyna będzie tu musiała pokonać swoje słabości.

W rolach głównych wystąpili: Michael Fassbender, Oscar Kightley, Kaimana, David Fane, Rachel House, Beulah Koale, Uli Latukefu, Chris Alosio, Semu Filipo, Ioane Goodhue, Lehi Falepapalanga, Hio Pelesasa, Will Arnett i Elisabeth Moss.

Twórcy i obsada filmu

Film został zrealizowany przy współpracy Searchlight Pictures i TSG Entertainment. Wyreżyserował go Taika Waititi, a scenariusz napisał z nim Iain Morris. Waititi to jedno z najgorętszych nazwisk Hollywood ostatnich lat. Uznany za objawienie kinematografii Nowozelandczyk ma na swoim koncie kilkanaście wyreżyserowanych filmów, m.in. „Thor: Ragnarok” oraz „Thor: Miłość i grom” i wystąpień aktorskich. Jest także laureatem Oscara za scenariusz do filmu „Jojo Rabit”.

Producentami filmu „Pierwszy gol” są Jonathan Cavendish, Garrett Basch, Taika Waititi, Mike Brett i Steve Jamison, zaś producentami wykonawczymi: Andy Serkis, Will Tennant, Phil Robertson, Kathryn Dean i Josh McLaglen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *