Dwadzieścia historii i kilkadziesiąt uratowanych istnień. Maria Bożek pomaga koleżance ze szkolnej ławki wydostać się z krakowskiego getta, ukrywa na strychu kamienicy, organizuje wyjazd do Warszawy. Dzieli się z nią własną tożsamością. Władysław Misiuna pracuje w królikarni przy nazistowskim obozie. Przeznaczone dla królików jedzenie, które dostaje od Niemców, trafia do ludzi. Józef Walaszczyk przyjmuje do zarządzanej przez siebie fabryki trzydziestu Żydów. By ich ocalić, musi negocjować z Niemcami. Po wojnie nazwą go polskim Schindlerem.
Wiedział pan, co się stało z Żydami z Glinic po wybuchu wojny?
Na początku Żydzi jeszcze byli tam, gdzie żyli, musieli jedynie nosić żółte naszywki, później opaski. Wiosną 1941 roku powstało getto, a właściwie dwa getta. Główne w okolicach ulicy Wałowej i tak zwane małe getto na Glinicach – tam, gdzie przyszedłem na świat. Pojawiły się ogłoszenia, że nie wolno Żydom wychodzić poza getto – jeśli ktoś wyjdzie, może być zabity. Nie wolno wchodzić na teren getta nie-Żydom – jeśli ktoś wejdzie, może być zabity. Nie wolno udzielać pomocy Żydom – za udzielenie pomocy można być zabitym. Starszy brat dostał przymusowe zatrudnienie w warsztatach kolejowych, a ja z młodszym bratem zaczęliśmy myśleć, jak by tu pomóc Żydom. Zdobywaliśmy trochę kartofli gdzieś tam z pola, jakieś jabłka z sadu, groch, bardzo ważna była cebula, bo bez niej od razu szkorbut. Kradliśmy to oczywiście z pól, za pazuchę, i trzeba było to przemycić. Miałem swoje drogi do getta, przejścia przez ogrody, uliczki, podwórka. Była ulica Kośna, w pobliżu Strzelecka, Placowa. Od Kośnej był stary ogród, zagrodzony, bo tam już zaczynał się teren getta i tamtędy właśnie się przedostawaliśmy.
O autorkach
Anna Piątkowska, dziennikarka, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikowała w portalach Interia oraz Styl.pl.
Katarzyna Pruszkowska-Sokalla, dziennikarka z zawodu i wykształcenia. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z mediami związana od kilkunastu lat, głównie z portalem Interia.