Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat. Rozmowy z „Ostatnimi Sprawiedliwymi”
23 stycznia, 2020
Wojenne widowisko, które przybliża losy I wojny światowej. „1917” już w kinach
24 stycznia, 2020

O tolerancji ze szczytnym celem w tle. Spektakl „Czarno to widzę” w DK Świt

Plejada gwiazd w spektaklu „Czarno to widzę” (fot. mat. pras.)

To komediowy spektakl o równości i tolerancji z plejadą polskich aktorów w obsadzie. W „Czarno to widzę, czyli wymieszani, posortowani” występują m.in. Dorota Stalińska, Patricia Kazadi, Piotr Zelt, Bartosz Obuchowicz, Lesław Żurek, Damian Kulec, Stefano Terrazzino i Wojciech Medyński, a także Ewa Kasprzyk, która również reżyseruje. Autorem sztuki jest pisarz Marcin Szczygielski, autorem projektu scenografii Piotr Stachurski, a kostiumy przygotowała Ewa Gdowiok. Koordynatorem artystycznym projektu został Olaf Lubaszenko. Za propagowanie w społeczeństwie postaw otwartości, równości i tolerancji spektakl został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Dochód ze sprzedaży biletów wesprze budowę szkoły dla dzieci ulicy w Ghanie, którą od dwóch lat wspiera Omenaa Foundation. – Wprawdzie to sztuka o rzeczach ważnych i poważnych, ale to komedia, na której wszyscy będziemy się przede wszystkim dobrze bawić – zapowiada Omenaa Mensah. Premierowo spektakl zaprezentowano w nowej sali teatralnej Domu Kultury „Świt” w Warszawie, a następnie będzie wystawiany w całej Polsce. 11 października 2020 roku zostanie wystawiony w Londynie.

W podzielonym, skłóconym kraju zbiera się grupa nietuzinkowych osób, które bardzo chcą być Polakami. Pokochali ten kraj, pragną być z niego dumni i chcą czuć się jego częścią, choć żadne z nich nie pasuje do stereotypu. Korzystając z unijnych funduszy, zakładają wspólnie amatorską grupę pieśni i tańca „Słowiańskie słowiki”.

Ale jak tu beztrosko wycinać ludowe hołubce, gdy taneczną salę przyszło im dzielić z zatwardziałym kibolem-nacjonalistą i ksenofobem? Odwaga i hart ducha nie wystarczą, ale być może rozwiązaniem okażą się staroświecka, choć niestandardowa miłość i poczucie humoru, którego w tym spektaklu na pewno nie zabraknie.

Pomysłodowczyni spektaklu, czyli Omenaa Mensah (fot. mat. pras.)

Wanda Krakowska – umiarkowana feministka, marzy o lepszym świecie. Od dłuższego czasu jest samotna. Po zerwaniu z pracą w korporacji rozpoczynała kilka projektów, które zakończyły się fiaskiem. Ostatecznie trafiła do Domu Kultury, w którym próbuje stworzyć i poprowadzić amatorski zespół ludowy „Słowiańskie Słowiki”. Tę postać grają: Ewa Kasprzyk, Dorota Stalińska, Anna Korcz.

Kajetan Niemiec – koło czterdziestki. Instruktor krav magi, zagorzały kibol, prawdziwy – jak sam siebie określa – patriota i katolik. Jest ksenofobem, homofobem, rasistą – nienawidzi wszystkiego, co inne. Został skazany za szerzenie mowy nienawiści w internecie – w ramach kary musi działać społecznie, postanowił więc zająć się prowadzeniem szkoleń ze sztuk walki. Jego ulubionym elementem garderoby jest t-shirt z symbolem Polski Walczącej. Ten sam symbol wytatuował sobie na ramieniu. W rolę tę wcielą się: Bartosz Obuchowicz i Lesław Żurek.

Teresa – na wózku, po czterdziestce. Była tancerką, ale po wypadku samochodowym jest częściowo sparaliżowana. Stara się odnajdywać w swojej sytuacji, próbuje żyć normalnie i nie poddawać się depresji. Strach walczy w niej z nienawiścią. Podobnie jak Malwina niechętnie wychodzi z domu. Chłopak zostawił ją, gdy okazało się, że nie będzie mogła chodzić. Marzy o miłości, ale nie przyznaje się do tego nawet sama przed sobą. Lęk maskuje agresją. Grają: Laura Samojłowicz, Agata Załęcka.

Imani – czarnoskóra Polka, koło trzydziestki. Bardzo inteligentna. Przez całe życie zmagała się z przejawami rasizmu, co wyrobiło w niej ducha walki. Lubił prowokować. Jest niezależną dziennikarką, pisuje teksty dla czasopism i portali internetowych – głównie związane z tematyką swobód obywatelskich i równości. Jest samotna, biseksualna, choć bardziej interesują ją kobiety – nie do końca jeszcze uporała się ze swoją orientacją seksualną. Zagrają: Patricia Kazadi, Ifi Ude.

Malwina – transseksualistka, około pięćdziesiątki. Jeszcze nie poddała się chirurgicznej zmianie płci, ale stanie się to niedługo. Żyje samotnie, nie ma przyjaciół, z rodziną nie utrzymuje kontaktów. Pracuje w domu, który niechętnie opuszcza. Psychiatra zalecił jej stanowczo aktywność w grupie, a ponieważ jako nastolatek występowała w chórze, postanowiła wrócić do tego jako kobieta. Jej wielkim kompleksem jest wysoki wzrost, atletyczna budowa ciała i niski głos. Grają: Piotr Zelt, Wojciech Medyński.

Timur – Turek, dwudziestoparolatek. Przyjechał do Polski niedawno, mówi po polsku z silnym akcentem. Mocno identyfikuje się z tym krajem, jednak nieustannie pada ofiarą prześladowań z racji na kolor skóry i wygląd. Pracuje w barze z kebabem, dorabia sobie jako kurier InLove, studiuje zaocznie logistykę zarządzania. Z trudem wiąże koniec z końcem, jednak chce pozostać w Polsce na stałe. Marzy o poznaniu Polki i małżeństwie. Jest katolikiem. Zagrają: Damian Kulec, Stefano Terrazzino.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *