Wielka uczta z filmami dokumentalnymi online. Czas na Docs Against Isolation
8 maja, 2020
„Zdecydowałam się puścić oko do swojej przeszłości”. Anita Lipnicka 25 lat na scenie
10 maja, 2020

Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem. Oto proroczy „Czarny łabędź”

„Czarny łabędź” sprzedał się w ponad 3 mln egzemplarzy na świecie i został przetłumaczony na 33 języki (fot. mat. pras.)

Czy to wybuch I wojny światowej, dojście Adolfa Hitlera do władzy, zamachy z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, kryzys finansowy 2008 roku czy aktualna pandemia koronawirusa Covid-19 – wydarzenia te całkowicie zmieniają podstawy naszego życia. Ich wpływ na los świata jest ogromny, ale są niemożliwe do przewidzenia i dopiero po ich wystąpieniu staramy się je zracjonalizować. Nassim Nicholas Taleb w swojej bestsellerowej książce analizuje właśnie zjawisko „Czarnych Łabędzi”.Są to niespodziewane wydarzenia, które spadają na nas nagle i odciskają ogromne piętno na naszym życiu.

Co łączy wynalazek koła, zagładę Pompejów, krach na Wall Street, Harry’ego Pottera i Internet? Dlaczego wszyscy prognostycy są oszustami? Co miłośnicy Katarzyny Wielkiej mogą nam powiedzieć o prawdopodobieństwie? Dlaczego nigdy nie powinieneś gonić ruszającego pociągu ani wierzyć codziennym gazetom?

„Połączenie niskiej przewidywalności i znacznych skutków dla otaczającej rzeczywistości czyni Czarnego Łabędzia wielką zagadką” – pisze Nassim Nicholas Taleb. Proponuje czytelnikowi rozwiązanie tej zagadki. Jego książka to ważna lektura dla wszystkich, którzy chcą żyć świadomie w dzisiejszym, pełnym niepewności i niebezpieczeństw, szybko zmieniającym się świecie.

O autorze i opinie z zagranicy

Nassim Nicholas Taleb to amerykański teoretyk rynku, inwestor, filozof i pisarz. Obecnie jest profesorem w Tandom School of Engineering Uniwersytetu Nowojorskiego. Jego książki, tworzące wielotomowy cykl „Incerto” („Na własne ryzyko”, „Antykruchość”, „Carny łabędź”, „Zwiedzeni przez losowość”, „The bed of Procrustes”) zostały opublikowane w 36 językach. Jest też autorem ponad 50 prac naukowych stanowiących uzasadnienie dla koncepcji wyłożonych w „Incerto”, poruszających się w obszarach stosunków międzynarodowych, zarządzania ryzykiem i fizyki statystycznej. Taleb, ceniony za „wyjątkowe łączenie odwagi i erudycji”, jest powszechnie uznawany za czołowego myśliciela na świecie w dziedzinie rachunku prawdopodobieństwa i niepewności.

„Najbardziej proroczy głos ze wszystkich” – pisze magazyn „GQ”. „Ta książka zmieniła współczesne myślenie” – dodaje The Times. Z kolei Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla podkreśla: „Czarny Łabędź zmienił mój pogląd na to, jak działa świat”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *