Historia skandalu, który może się wydarzyć wszędzie. Film „Asystentka” już na VOD
7 maja, 2020
Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem. Oto proroczy „Czarny łabędź”
9 maja, 2020

Wielka uczta z filmami dokumentalnymi online. Czas na Docs Against Isolation

Filmem zamknięcia będzie „Thru You Princess” w reżyserii Ido Haara (fot. mat. pras.)

Niemal 50 filmów z poprzednich edycji, z których połowa dostępna za darmo, sesje Q&A na żywo z twórcami, koncerty live, sety didżejskie, warsztaty i spotkania z ekspertami, wykłady oraz wiele unikalnych materiałów archiwalnych. To wszystko znalazło się w programie Docs Against Isolation. To specjalne wydarzenie od 8 do 17 maja, które w całości odbędzie się online i bez reklam, jest zapowiedzią Festiwalu Millennium Docs Against Gravity i ma przygotować wszystkich miłośników kina dokumentalnego do jego wrześniowej edycji. Wiele filmów prezentowanych w ramach programu będzie można obejrzeć w otwartym dostępie na portalu Ninateka, dzięki współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Po raz pierwszy w swojej siedemnastoletniej historii, Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity nie odbędzie się chwilę po majówce. Wydarzenie zostało przeniesione na koniec lata, od 4 do 13 września. Jednak już w maju festiwalowa ekipa postanowiła rzucić wyzwanie izolacji, namawiając równocześnie do zostania w domach. W końcu filmy dokumentalne pozwalają podróżować bez podróżowania, odkrywając nowe zjawiska i miejsca oraz poznając niesamowitych ludzi. Przez ekrany telewizorów i komputerów widzowie przekroczą progi swoich domów.

I tak widzowie będą mogli udać się w niezwykłą podróż w macedońskie góry („Kraina miodu”), do podwodnego świata delfinów („Człowiek delfin”), na francuską prowincję z Agnès Vardą („Twarze, plaże), do swingującego Londynu lat 60. z Michaelem Caine’em („Michael Caine: Moje pokolenie”) i śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców, Michała Waszyńskiego („Książę i dybuk”).

„Człowiek delfin” (fot. mat. pras.)

Przegląd odpowie na wiele nurtujących pytań

Wybrane dokumenty to także szansa, żeby poznać sławnego skrzypka i przystojnego modela Armaniego w jednym („Współczesny mężczyzna”), byłą sekretarkę jednego z najwyżej postawionych nazistów – Josepha Goebbelsa („Niemiecki życiorys”), członków sudańskiego klubu filmowego, którzy postanowili odrestaurować nieczynne kino pod Chartumem („Pogawędki o drzewach to zbrodnia”), wspaniałych fotografów – Roberta Franka („Nie mrugaj – Robert Frank”) i Sebastião Salgado („Sól Ziemi”) oraz zawiłe losy spuścizny meksykańskiego architekta Luisa Barragána („Niezwykła propozycja”).

Przegląd to także okazja, by poszukać odpowiedzi na pytania: czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe („Genesis 2.0”)? Jak naprawdę wygląda hodowla przemysłowa zwierząt (“Zjadanie zwierząt”), czy można przenieść pianino przez Himalaje („Stroiciel Himalajów”), jak powstawała muzyka do kinowych hitów („Score – muzyka filmowa”) oraz jak Putinowi udało się przywrócić w Rosji dyktaturę („Świadkowie Putina”)?

Film zamknięcia

Filmem zamknięcia będzie „Thru You Princess” w reżyserii Ido Haara. To niesamowita opowieść o miłości do muzyki, która łączy losy dwóch zupełnie innych ludzi, pochodzących z różnych części świata i środowisk. Izraelski muzyk, kompozytor i producent muzycznyKutiman, a właściwie Ophir Kutiel, natknął się w sieci na 38-letnią Amerykankę Samanthę Montgomery, która pod pseudonimem Princess Shawumieszczała na YouTube nagrane przez siebie a cappella piosenki. Były one szczerym pamiętnikiem mieszkającej na przedmieściach Nowego Orleanu ubogiej czarnoskórej kobiety, która w dzień zarabiała na życie jako pielęgniarka starszych osób, a w nocy śpiewała na kanapie o swoich życiowych przeżyciach w niezwykle poruszający sposób.

Kutiman postanowił zmiksować jej piosenki z utworami instrumentalnymi przypadkowo znalezionych w sieci muzyków. W ten sposób powstał utwór „Give It Up”, który opublikował w internecie w 2014 roku i który niemal od razu stał się hitem. Film pokazuje kulisy jej powstania i nawiązania współpracy między dwojgiem tak różnych artystów. Po filmie, Princess Shaw wystąpi na żywospecjalnie dla uczestników wydarzenia, aby podnieść na duchu wszystkich zamkniętych w domu podczas izolacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *