Oscary 2022: „CODA” najlepszym filmem, a „Diuna” z aż siedmioma statuetkami
28 marca, 2022
Ikona, dla której sława stała się przekleństwem. Premiera książki „Poli Raksy twarz”
30 marca, 2022

Hemofilia, polityka i walka o zwykłe życie. Fabularyzowana biografia „Krew królów”

Książę Alfons de Burbon, książę Waldemar Pruski i carewicz Aleksy Romanow (fot. wikipedia.org)

Najsłynniejszą nosicielką tej rzadkiej przypadłości była Wiktoria, królowa Anglii. To ona poprzez mariaże swoich dzieci przyczyniła się do rozpowszechnienia hemofilii na europejskich dworach. I tak bohaterami książki „Krew królów. Dramatyczne dzieje hemofilii w europejskich rodach książęcych” są trzej książęta, a zarazem trzy najbardziej znane przypadki. Jej autor Jürgen Thorwald połączył tu swoje dwie pasje i opowiedział kawał historii nowożytnej Europy z perspektywy osób dotkniętych hemofilią. Przedstawia losy Alfonsa, wydziedziczonego następcy tronu hiszpańskiego, księcia pruskiego Waldemara, walczącego o życie podczas ostatnich dni II wojny światowej, a także niezwykłe dzieje carewicza Aleksego leczonego przez demonicznego Rasputina. Ich historie układają się we wstrząsającą kronikę wydarzeń, które w dużym stopniu zaważyły na losach Europy przełomu XIX i XX wieku. Jednocześnie posłużyły one za przykłady pozwalające opisać przebieg tej tajemniczej choroby. 

„Od kiedy nauczyłem się chodzić, poruszam się na linie rozciągniętej nad przepaścią i w każdej sekundzie coś się może stać, a ja runę w dół. (…) Wystarczy, że zadraśniesz mnie paznokciem, a jutro mogę już nie żyć.” Jürgen Thorwald, autor bestsellerowych „Ginekologów” i „Stulecia chirurgów” to mistrz opowieści o dziejach medycyny, który przywołuje trzy przypadki krwawego dziedzictwa epoki wiktoriańskiej. Czy można było stworzyć im takie warunki, by nigdy się nie skaleczyli czy nabili guza? W jaki sposób można było przynieść ulgę w ich cierpieniu? Jaki udział w leczeniu młodego carewicza Aleksego miał Rasputin?

„Jürgen Thorwald z pasją i znawstwem opowiada o hemofilii, chorobie charakteryzującej się szczególnym rodzajem dziedziczenia. Kliniczne objawy występują bowiem wyłącznie u mężczyzn, natomiast kobiety są nosicielkami genu odpowiedzialnego za hemofilię, same wolne od jej objawów i nieświadome tego, komu z synów przypadnie w udziale to straszne brzemię. Angielska królowa Wiktoria była najbardziej znaną nosicielką hemofilii, a poprzez małżeństwa swoich dzieci przyczyniła się do rozprzestrzeniła się choroby na dwory w całej Europie” – zauważa Ałbena Grabowska. Jak dodaje pisarka, ta książka to nie tylko „fabularyzowana biografia trzech najbardziej znanych hemofilityków, książąt europejskich – ich walka o zdrowie i życie, ale także opowieść o stygmatyzacji, która naznaczyła chorych dotkniętych chorobami przewlekłymi i nieuleczalnymi oraz kompendium wiedzy na temat genetyki, diagnostyki oraz leczenia hemofilii.”

O autorze

Jürgen Thorwald (1915–2006) to niemiecki pisarz, dziennikarz i historyk, szczególnie znany z książek opisujących historię medycyny i II wojny światowej. Autor takich bestsellerów jak: „Ginekolodzy” (2018), „Pacjenci” (2021), „Stulecie chirurgów”, „Triumf chirurgów”, „Dawna medycyna, jej tajemnice i potęga” czy „Stulecie detektywów”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *