Malarz, miłośnik zabytków i kolekcjoner. Wystawa „Matejko. Malarz i historia” w MNK
17 sierpnia, 2023
Kim był pisarz Zbigniew Nienacki? Na tropie „Skandalisty od Pana Samochodzika”
22 sierpnia, 2023

Arcydzieła w wykonaniu wybitnych artystów. Oto 19. Festiwal „Chopin i jego Europa”

„Paria” to jedyna taka opera Moniuszki na Festiwalu „Chopin i jego Europa” (fot. mat. pras.)

Wirtuozi fortepianu, znakomita kameralistyka, koncerty symfoniczne i „nie po raz pierwszy” opera w wersji koncertowej. W programie 19. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa” – jak zwykle znalazła się twórczość jego patrona na tle epoki i jej wielorakie oddziaływanie na kompozytorów europejskich XIX i XX w., którego ślad można odnaleźć w szeregu przykładów arcydzieł czołowych twórców. Ponadto muzyka polska od klasycyzmu do współczesności, wersje oryginalne utworów, ale również ich transkrypcje. Wykonawstwo historyczne i współczesne na najwyższym poziomie, które zapewnią tacy artyści jak: Ivo Pogorelic, Piotr Anderszewski, Bruce Liu, Dang Thai Son, Vadym Kholodenko, Kate Liu, Lukas Geniusas, Alena Baeva, Chouchane Siranossian czy Anne Sofie von Otter. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18 sierpnia-1 września w Warszawie.

Nie zabraknie też najwierniejszych przyjaciół festiwalu: Kristiana Bezuidenhouta, Fabia Biondiego Philippe’a Herreweghe, Belcea Quartet i Apollon Musagète Quartett. Przed zbliżającym się II Międzynarodowym Konkursem Chopinowskim na Instrumentach Historycznych zagrają laureaci jego I edycji: Tomasz Ritter i Aleksandra Świgut. Dwukrotnie będzie można usłyszeć Koncert Es-dur na dwa fortepiany W. A. Mozarta: w interpretacji Dang Thai Sona i Bruce’a Liu oraz Kate Liu i Erica Lu z London Mozart Players pod dyrekcją Marka Mosia.

Wykonawstwo historyczne przeplatać się będzie ze współczesnym. {oh!} Orkiestra Martyny Pastuszki i Mateusz Kowalski przedstawią nieznaną wersję Koncertu f-moll Chopina. Poznać będzie można też rzadko wykonywane utwory Feliksa Janiewicza, Franciszka Mireckiego, Aleksandra Michałowskiego i Ignacego Friedmana. Z kolei Apollon Musagète Quartett zagra Zarębskiego i Lutosławskiego, a Filharmonia Narodowa pod batutą Andrzeja Boreyki Koncertem fortepianowym d-moll Johannesa Brahmsa i Symfonią Pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego zamknie festiwal.

Tomasz Ritter wystąpi dwukrotnie (fot. mat. pras.)

„Paria” – jedyna taka opera Moniuszki

Fabio Biondi ze swoją Europa Galante zaprezentuje kolejną operę Moniuszki w oryginalnym brzmieniu (25 sierpnia) i na instrumentach historycznych. Tym razem będzie to „Paria”.

To bardzo szczególna pozycja w katalogu Moniuszkowskich dzieł scenicznych – przenosi nas do Indii, gdzie rozgrywa się tragedia bohaterów, których los determinuje kastowy system społeczny. Ta niedoceniona, a zasługująca na najwyższe uznanie opera Moniuszki, niezwykle interesująca w wielu aspektach i już w uwerturze udowadniająca mistrzostwo jej twórcy, powinna znaleźć należne jej miejsce w europejskiej muzyce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *