Zdjęcia mieszkańców Warszawy sprzed 100 lat jak żywe. Fotoplastikon w Królikarni
7 lipca, 2018
„Słoń umiał wszystko załatwić”. Biografia w 5. rocznicę śmierci Artura Hajzera
7 lipca, 2018

Animatorzy i artyści rodem z Pragi. Letnia odsłona festiwalu Otwarta Ząbkowska

Otwarta Ząbkowska już czeka na gości, nie tylko z najbliższego sąsiedztwa (fot. mat. pras.)

Koncerty Sidneya Polaka czy zespołu Beltaine Improved, warsztaty robienia zabawek oraz potańcówka urodzinowa. Te i wiele innych wydarzeń odbędą się w ramach Festiwalu Otwarta Ząbkowska. W organizowanym już po raz czwarty przez Teatr Powszechny w Warszawie wydarzeniu biorą udział prascy animatorzy, artyści, kluby i organizacje pozarządowe. Festiwalowe atrakcje będą odbywać się kolejno w dniach: 7-8 lipca, 21-22 lipca, 4-5 sierpnia oraz od 23 sierpnia do 2 września.

W tym czasie ulica Ząbkowska będzie sceną dla różnorodnych działań społeczno-kulturalnych. W ramach festiwalu odbędą się spektakle, koncerty, liczne wydarzenia dla dzieci, a także akcje performatywne i wydarzenia literackie. – Po raz trzeci organizujemy silent concert, czyli koncert na słuchawkach, wystawy sztuki, tworzenie wielkoformatowego obrazu – mówi organizator festiwalu, dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak. Gwiazdą tego niezwykłego koncertu będzie Sidney Polak.

Poprzednie edycje pokazały, że otoczenie tej praskiej ulicy potrafi współpracować i aktywnie współuczestniczyć w działaniu. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności Otwarta Ząbkowska stała się swoistym forum społecznościowym. Udało się zintegrować środowiska artystów, przedsiębiorców, społeczników i mieszkańców dzielnicy. – Od początku zależało nam, żeby to był projekt sąsiedzki, żeby duży nacisk kłaść na aktywności dla mieszkańców bezpośredniego sąsiedztwa – podkreśla wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Atrakcje dla najmłodszych

W dni powszednie odbywać się będą wydarzenia towarzyszące, np. Wielki Antykwariat Winyli i Książek, stand-upy oraz koncerty. Przewidziane są również atrakcje dla dzieci, m.in. warsztaty sztuki użytkowej oraz tworzenia zabawek kenijskich. Artyści rzemieślnicy zaprezentują swoje wyroby w Otwartej Strefie Twórców.

Różne dziedziny sztuki w jednym miejscu

Otwarta Ząbkowska jest jednym z najciekawszych wydarzeń lata. Interdyscyplinarne, angażujące rozmaite dziedziny sztuki: literaturę, muzykę, film, sztuki plastyczne i wizualne, teatr i kulinaria. Uzupełnione o różnorodne działania i wpisane w lokalny charakter warsztaty edukacyjne, artystyczne i hobbystyczne, happeningi i akcje w przestrzeni jedynej takiej ulicy w Warszawie, pozwala upomnieć się o Pragę, wskazując na jej niezwykłą rolę w miejskiej tkance stolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *