Opowieść o miłości, rodzinie i dorastaniu. Film „Lovelling” podbija serca widzów
24 sierpnia, 2018
Długo wyczekiwana i jubileuszowa. Nowa płyta „Double Soul” zespołu Blue Café
25 sierpnia, 2018

Podwójny jubileusz pełen gwiazd. Wyjątkowa 15. edycja Festiwalu Warszawa Singera

Już po raz 15. w stolicy odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera (fot. mat. pras.)

Dziewięć dni kulturalnej fety z ponad 200 wydarzeniami, na których wystąpi 250 artystów z Polski i ze świata. Program tegorocznej, jubileuszowej – 15. edycji Festiwalu Warszawa Singera jest wyjątkowo bogaty oraz pełen nie tylko gwiazd, ale i młodych wykonawców. Koncerty, spektakle, pokazy filmowe, wystawy, wykłady, a także warsztaty, a wszystko inspirowane kulturą żydowską, zarówno tradycyjną, jak i współczesną.

Festiwal to już kulturalna wizytówka Warszawy, która co roku przejmuje okolice Placu Grzybowskiego, Synagogi i ul. Próżnej na poczet swoich wydarzeń. Będą się one odbywać także w teatrach, salach koncertowych, centrach muzycznych, klubokawiarniach czy w plenery od warszawskiej Pragi po Wolę. Organizatorzy zapewniają, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. – Całe życie poświęciłam kulturze polsko-żydowskiej i najważniejsze dla mnie to ocalić od zapomnienia. Chyba mi się to udało. Przez lata Festiwal rozrósł się z czterech dni do dziewięciu. Jest to naprawdę wielkie święto – podkreśla dyrektor Gołda Tencer, która w tym roku świętuje nie tylko jubileusz festiwalu, ale również 30 lat założonej przez siebie Fundacji Shalom i 50 lat pracy artystycznej.

Konferencja prasowa Festiwalu Kultury Żydowskiej – Warszawa Singera (fot. Facebook)

Od kantorów do japońskiej street marching band

Tegoroczny festiwal jest bardzo międzynarodowy, ponieważ zaproszenie przyjęli artyści zarówno z Izraela, jak i Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Danii, Belgii, Hiszpanii i Japonii. Dowodzi to temu, że sztuka łączy, ubogaca i inspiruje. Warszawa Singera to przecież święto wielokulturowe, pokazujące, że wzajemne przenikanie kultur jest iskrą twórczą i drogą rozwoju artystycznego. Zainauguruje go uroczysty, premierowy koncert kantorów w Synagodze im. Nożyków. Wystąpią bracia Yaakov i Shulem Lemmer z USA. Towarzyszyć im będzie chór kantoralny Kolot Israel z Jerozolimy.

W kolejnych dniach wystąpią m.in. słynny skrzypek Dominique Pifarély z Francji, kwintet Kennetha Dahla Knudsena z Danii, który w międzynarodowym składzie zaprezentuje utwory z najnowszego albumu „TÉTÉ” czy nasza Dorota Miśkiewicz z Atom Street Quartet z koncertem „PIANO.PL”. Z kolei Gary Guthman zaprezentuje się we wspólnym projekcie muzycznym „WOMAN IN BLACK” z wokalistką Sashą Strunin. Nie zabraknie też Włodzimierza Nahornego, Marcina Wyrostka, Adama Bałdycha czy Mateusza Smoczyńskiego.

Dorota Miśkiewicz (fot. Honorata Karapuda)

Jazzową odsłonę festiwalu zainauguruje projekt TRANSGRESSION Oleś Brothers & Theo Jörgensmanna, którzy po kilku latach przerwy ponownie spotykają się na jazzowej scenie Festiwalu Warszawa Singera. Wydarzeniem tej edycji będzie na pewno najnowszy projekt Jazz Bandu Młynarski – Masecki z repertuarem rodem z dwudziestolecia międzywojennego, w którym nie zabraknie kompozycji Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Artura i Henryka Goldów. – Zagramy „Noc w wielkim mieście”, „Czy Pani tańczy rumbę”, „Czy ty wiesz mała Miss”, „How do you do Mr Brown” czy „Ta ostatnia niedziela”. To dla nas ważna okazja, by wystąpić – mówi Jan Młynarski.

Będzie też okazja, by poznać niezwykłą grupę z Japonii, ponieważ zespół Jinta-la-Mvta, łączy tokijską nowoczesną street music z tradycyjnymi wątkami klezmerskimi i bałkańskimi. Więcej klasycznego brzmienia zaprezentuje MazikDuo „JEWISH LIFE, PORTRAITS OF THE PAST”. W tym koncercie muzyka klasyczna i klezmerska połączą się w mistrzowskich aranżacjach klarnecisty Tolo Genestara i pianisty Marca Sumsiego.

Ara Malikian (fot. mat. pras.)

Widowisko na skrzypcach na finał

Muzykę z dawką humoru zapewni program „RAZEM Z BRAĆMI”, w którym Sława Przybylska z Januszem Tylmanem zaprezentują tradycyjne i współczesne piosenki żydowskie w języku jidysz i hebrajskim. Z kolei WoWaKin Trio zaproponuje nowoczesne aranżacje tradycyjnych polskich utworów ludowych, także żydowskich.

W finale festiwalu swoje show zaprezentuje porywający i charyzmatyczny skrzypek Ara Malikian, który łączy wątki żydowskie, arabskie, argentyńskie, hiszpańskie i romskie. W zaskakującej interpretacji zabrzmią klasyczne arcydzieła takich kompozytorów, jak Vivaldi, Mozart, Paganini, kultowe kompozycje Led Zeppelin, Jimmiego Hendrixa, i Davida Bowiego, a także własne kompozycje tego niezwykłego muzyka. Koncert Malikiana to widowisko, w którym unikatowa gra na skrzypcach otrzymuje niezwykłą oprawę choreografii, tańca, kostiumów, barw i efektów. – To genialny skrzypek z ogromną charyzmą, grający klasyczną muzykę, ale jak fantastycznie. Na nasz festiwal przygotował specjalny program – cieszy się Gołda Tencer.

Teatr Yiddishpiel z Izraela wystąpi ze spektaklem „Tylko głupcy się smucą” (fot. mat. pras.)

Teatralna Warszawa Singera

Miłośnicy teatru na Festiwalu znajdą zarówno polskie, jak i zagraniczne spektakle w różnych formułach scenicznych. Tegoroczny program teatralny jest szczególnie bogaty. Przyjeżdża m.in. Teatr Yiddishpiel z Izraela z doskonałym spektaklem „Tylko głupcy się smucą” – hitem Dana Almagora, uwielbianym na wielu scenach świata, m.in. na Broadwayu. Również z Izraela przybędzie grupa Nephesh z własną adaptacją sceniczną klasycznego „Gimpla Głupka” Icchoka B. Singera i „Hana’s suitcase” Emila Shera. Warszawski Teatr Żydowski zaprezentuje na festiwalowej scenie swoje najlepsze aktualnie spektakle, m. in.: „Idę Kamińską”, „Ostatniego syna”, „Wierę Gran”, „Chumesz Lider”, „Jak w przedwojennym kabarecie”, „Kilka obcych słów po polsku” czy „Miasteczko Karsylewka”.

Oprócz koncertów i spektakli Festiwal będzie obfitował w wiele innych wydarzeń, takich jak promocje książek, spotkania autorskie, spotkania z artystami, projekcje filmowe, warsztaty kulinarne, warsztaty dla dzieci czy spacery edukacyjne po żydowskiej Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *