Portret rodzinny, aktualny tak samo w Polsce, jak na Islandii. „Złotokap” w kinach
28 sierpnia, 2020
Zadowolenie, radość oraz afirmacja życia. „Smile” to nowy album Katy Perry
29 sierpnia, 2020

To największy projekt muzyczny w jej życiu. „Czułe struny” Natalii Kukulskiej

Natalia Kukulska powraca w towarzystwie wybitnych muzyków i... Fryderyka Chopina (fot. mat. pras.)

W nagranie tego albumu twórczo i wykonawczo zaangażowanych było blisko 100 osób. Wybrane dzieła Fryderyka Chopina po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. „Pierwsze skrzypce” gra tu Natalia Kukulska, która wykonuje utwory na płycie „Czułe struny”. Obok niej, za warstwę liryczną odpowiadają: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak (Mikromusic) i Bovska. Ich teksty dostały nową, wielowarstwową oprawę od pięciu polskich kompozytorów i aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikoli Kołodziejczyka, Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego. Pod ich batutą zabrzmiała Sinfonia Varsovia, a obok niej tacy muzycy, jak: Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka, Piotr Wrombel czy wybitny pianista, Janusz Olejniczak.

„Czułe Struny” to największa artystyczna produkcja na polskim rynku fonograficznym, jak również wydarzenie bez precedensu na świecie. Jednym z pretekstów do powstania albumu jest jubileusz 210 urodzin Fryderyka Chopina, który przypada na bieżący rok. Inicjatywa tego wydawnictwa oraz pomysł połączenia wszystkich podmiotów muzycznych wyszły od Natalii Kukulskiej.

Dotykamy muzyki Fryderyka Chopina – niezwykle kunsztownej i pomnikowej. Na pewno wymaga to odwagi, ale jeżeli w muzykę wkłada się całe serce, profesjonalizm i spotykają się ludzie o takich wrażliwościach i talentach, jak moi goście, może z tego wyjść coś pięknego, nowego, a zarazem przypominającego nam o wielkości pierwowzoru – podkreśla artystka.

Kadr z teledysku do utworu „Z wyjątkiem nas [ Etiuda E-dur]” (fot. mat. pras.)

Single z albumu

Pierwszym singlem zapowiadającym płytę był utwór „Czułe struny [Polonez As-dur]”. Spotkał się on ze świetnym przyjęciem zarówno fanów wokalistki, jak i miłośników muzyki klasycznej. Kolejną odsłoną albumu został „Z wyjątkiem nas [ Etiuda E-dur]”. To kompozycja Fryderyka Chopina w aranżacji Krzysztofa Herdzina, do której słowa napisała Mela Koteluk. Temat Etiudy E-dur op. 10 nr 3 Fryderyka Chopina zawsze wydawał mi się niezwykle śpiewny. Za tą melodią kryje się coś malarskiego, otwierający oczy wyobraźni soczysty opis przyrody. Zarazem jego dramaturgia prowadzi do kulminacji, która napawa jakąś przeszywającą na wskroś refleksją. Mam nadzieję, że ta romantyczna odsłona albumu, zaostrzy apetyt na całość – podkreśla Kukulska.

Obraz, który powstał do tego utworu ukazuje symbolicznie upadek i tęsknotę za pięknem, dewaluację wartości i osamotnienie w odczuwaniu. Refleksjom wtóruje piękne i głębokie brzmienie Sinfonii Varsovii, za którego efekt odpowiada Leszek Kamiński, reżyser dźwięku i mixu utworów. Z kolei punktem wyjścia dla autorki teledysku – Olgi Czyżykiewicz, okazał się obraz wybitnego przedstawiciela Młodej Polski – Józefa Mehoffera.

Lista utworów:

1. Z wyjątkiem nas [Etiuda E-dur] w aranżacji Krzysztofa Herdzina

2. Ktoś całkiem nowy [Etiuda As-dur] w aranżacji Nikoli Kołodziejczyka

3. Czułe struny [Polonez As-dur] w aranżacji Pawła Tomaszewskiego

4. Powiem Ci kiedy [Walce a-moll] w aranżacji Jana Smoczyńskiego

5. Pod powieką [Preludium e-moll] w aranżacji Pawła Tomaszewskiego

6. Tu i teraz [Nokturn Es-dur] w aranżacji Adama Sztaby

7. Znieczulenie [Preludium c-moll] w aranżacji Jana Smoczyńskiego

8. Przedsionek [Koncert fortepianowy e-moll] w aranżacji Nikoli Kołodziejczyka

9. Oda do serca [Mazurek a-moll] w aranżacji Krzysztofa Herdzina

10. Zezowate szczęście [Mazurek F-dur] w aranżacji Adama Sztaby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *