Od „starożytnych wizyt obcych” po „nowy ład światowy”. Teorie spiskowe w pigułce
13 lutego, 2019
Dzieło Moniuszki na instrumentach z epoki. Światowa premiera „Halki” po włosku
15 lutego, 2019

Obłędna mieszanka humoru i grozy. Powieść „Dni bez końca” zachwyca i szokuje

Bitwa pod Carthage w stanie Missouri w 1861 roku w czasie wojny secesyjnej (fot. wikipedia.org)

Dwóch żołnierzy, dziecko i świat w chaosie. „Dni bez końca” to zdumiewająca powieść o miłości i wojnie jednego z największych irlandzkich pisarzy – Sebastiana Barry’ego. Niezwykła historia i świeże spojrzenie na mroczne lata w dziejach Ameryki. Tragiczne i brutalne wydarzenia opisane zostały zaskakująco pięknym językiem. Wszystko to sprawia, że nominowaną do Nagrody Bookera książkę uznano w świecie anglosaskim za jedno z największych wydarzeń literackich ubiegłego roku. Ta barwna, dosadna, a zarazem liryczna i zaprawiona czarnym humorem opowieść emigranta i żołnierza przypomina, że kwestie związane z tożsamością narodową czy seksualną, są równie złożone, jak i ponadczasowe.

Thomas McNulty, osierocony nastolatek, uciekając przed głodem panującym w Irlandii, dostaje się na statek do Ameryki. To tam, w Missouri, pozna przystojnego Johna Cole’a, z którym wspólnie będą zarabiać pieniądze przebrani za kobiety. Z czasem zaciągną się do wojska, przygarną indiańską dziewczynkę i stworzą dom będący odskocznią od żołnierskiej nędzy i obrazów śmierci, z którymi zetknęli się podczas bitew.

Bohaterowie dorastają wraz z krajem, który boleśnie formuje się na ich oczach oraz z ich krwawym udziałem. Walcząc z Indianami, a potem w wojnie secesyjnej, zadają śmierć, często sami ledwo uchodząc z życiem. Jednak mimo, że czasy ich młodości naznaczyła trauma śmierci, wspominać je będą jako te najszczęśliwsze.

O autorze

Sebastian Barry to irlandzki dramaturg, poeta i powieściopisarz. Jeden z największych współczesnych pisarzy pochodzących z Zielonej Wyspy, ceniony za wyjątkowy, gęsty, sugestywny styl. Jego powieści dwukrotnie znalazły się w finale Nagrody Bookera („A Long Long Way”w 2005 r. i „Tajny dziennik”w 2008 r.).

Za „Tajny dziennik”otrzymał w 2008 r. prestiżową Costa Book Award. Kolejna jego powieść „Po stronie Kanaan”, w 2011 r. znalazła się wśród nominowanych do Nagrody Bookera, podobnie jak w 2017 r. najnowsza książka pisarza, „Dni bez końca”. Za tę powieść po raz drugi otrzymał Costa Book Award, jako jedyny pisarz w historii. W 2018 r. prezydent Irlandii nadał mu zaszczytny tytuł Irish fiction laureate.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *