Mroczne oblicze XX-lecia międzywojennego. „Seryjni mordercy” Kamila Janickiego
2 września, 2020
Islandzka Erin Brockovich rusza na wojnę. Film „Daleko od Reykjavíku” w kinach
4 września, 2020

Opowieść o starzeniu się, czasie i miłości. Powieść „Jesień” autorstwa Ali Smith

Powieść autorstwa Ali Smith nominowana była do Nagrody Bookera (fot. Sarah Wood)

Ktoś zdobywa miłość, ktoś ją traci. Nadzieja kroczy ramię w ramię ze zwątpieniem. Tymczasem pory roku następują jedna po drugiej – jak zawsze… „Jesień” to pierwsza odsłona cyklu „Pory roku”, w której Ali Smith, najwybitniejsza współczesna szkocka pisarka, zadaje pytanie: kim jesteśmy? Co buduje naszą tożsamość? To niezapomniana opowieść o starzeniu się, czasie i miłości. Powieść nominowana była do Nagrody Bookera.

Jesień. Dwoje starych przyjaciół, stuletni Daniel i urodzona w 1984 roku Elisabeth, patrzy zarówno w przyszłość, jak i w przeszłość w momencie, gdy Zjednoczone Królestwo podzielone jest wydarzeniami tego historycznego, wyjątkowego lata i szykuje się do brexitu.

„Piękna, wzruszająca symfonia wspomnień, snów i ulotnych rzeczywistości” – pisze „The Guardian”. „Rewelacyjna pisarka. Wiele tu może chwycić za serce, chociażby nadzwyczaj twórcze podejście Smith do języka” – dodaje „Daily Mail”. Z kolei Justine Jordan z Guardiana pisze, że „Na minorowe nastroje części mieszkańców Wielkiej Brytanii odpowiada humorem i wdziękiem. I wreszcie „The New York Times Book Review”: „Pisarstwo Smith jest niezmiennie jednym z najbardziej ekscytujących, ambitnych i wzruszających w Wielkiej Brytanii… Odważne, nielinearne, lekkie i dowcipne, emanujące humanizmem i skłaniające się – mimo wszystko – ku nadziei… Wybitne”.

O autorce

Ali Smith, urodzona w 1962 roku w Inverness. Autorka wielu powieści, w tym najnowszego cyklu „Pory roku”. Za książkę „How to be both” zdobyła Baileys Women’s Prize For Fiction 2015, nagrodę Goldsmiths i Costa Novel of the Year 2014. Była nominowana do nagrody Orwella, Orange Prize i czterokrotnie do Nagrody Bookera (w tym za „Jesień”). Mieszka w Cambridge.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *