Wchodząc z miejskiego zgiełku na teren Ogrodu, warto zanurzyć się w ciszę, która pozwoli usłyszeć muzykę delikatnie rozbrzmiewającą w pełnej harmonii z otaczającą naturą. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia wystąpią m.in. Chór Uniwersytetu Warszawskiego, zespół Cohaere Ensemble, który swoimi wykonaniami muzyki francuskiej zachwycił największych francuskich znawców i koneserów (I Nagroda na prestiżowym Le Concours International de Musique Ancienne du Val de Loire) czy Shoven Quartet (I miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2021, I miejsce na Beethoven International Music Competition 2023).
Nie zabraknie też muzyki świata. Zespół Czarnina zabierze słuchaczy w podróż cygańską karawaną. Z kolei utwory łączące muzykę bałkańską, klezmerską oraz polską wykona BUM BUM ORKeSTAR, a w świat flamenco wprowadzi zespół Madrugada. Zabrzmią też autorskie opracowania polskiej muzyki ludowej w wykonaniu zespołu Tuleje.
„Melomaluszki” i Scenie Otwartej
Po raz kolejny na festiwalu zagości także Scena Opowiadaczy przy Świątyni Sybilli. Będzie można usłyszeć baśnie, opowieści i gawędy z różnych stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. Wystąpi duet opowiadacki Barbary Derlak i multiinstrumentalisty Sebastiana Wielądka, Basia Songin oraz Sebastian Wielądek i Gwidon Cybulski.
Na dzieci i rodziców, jak co roku, czeka cykl koncertów „Melomaluszki”. Doświadczeni animatorzy wprowadzą najmłodszych słuchaczy w świat muzyki poprzez interakcję i wspólne zabawy. Festiwal Strefa Ciszy to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Na Scenie Otwartej przy Wodozbiorze (Scena Pomarańczowa) amatorzy i profesjonaliści będą mogli pokazać, co im w duszy gra.