Pełna przekomicznych gagów komedia charakterów. Film „Sytuacja awaryjna” w kinach
7 lipca, 2023
Pianista z Bułgarii i japoński duet. Wyniki Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej
8 lipca, 2023

Muzyka na trawie, artyści na wyciągniecie ręki. Festiwal Strefa Ciszy w Łazienkach

Koncerty odbywać się będą przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie (fot. mat. pras.)

Koncerty muzyki klasycznej, ludowej oraz jazzowej, których można słuchać z rodziną i przyjaciółmi na leżakach lub bezpośrednio na trawie. To możliwe dzięki Festiwalowi Strefa Ciszy, który organizowany jest w malowniczych zakątkach ogrodów Łazienek Królewskich w Warszawie. To jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych w stolicy, które co roku gromadzi tysiące gości.  Koncerty odbywać się będą przez cały dzień w kilku miejscach jednocześnie: Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie, Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze, Scenie Czerwonej przy Trou Madame i Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli. Występujący artyści będą dostępni na wyciągnięcie ręki. 9. edycja festiwalu odbędzie się w cztery weekendy: od 8 do 30 lipca. Patronat nad wydarzeniem objął portal Kultura wokół Nas.

Wchodząc z miejskiego zgiełku na teren Ogrodu, warto zanurzyć się w ciszę, która pozwoli usłyszeć muzykę delikatnie rozbrzmiewającą w pełnej harmonii z otaczającą naturą. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia wystąpią m.in. Chór Uniwersytetu Warszawskiego, zespół Cohaere Ensemble, który swoimi wykonaniami muzyki francuskiej zachwycił największych francuskich znawców i koneserów (I Nagroda na prestiżowym Le Concours International de Musique Ancienne du Val de Loire) czy Shoven Quartet (I miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2021, I miejsce na Beethoven International Music Competition 2023).

Nie zabraknie też muzyki świata. Zespół Czarnina zabierze słuchaczy w podróż cygańską karawaną. Z kolei utwory łączące muzykę bałkańską, klezmerską oraz polską wykona BUM BUM ORKeSTAR, a w świat flamenco wprowadzi zespół Madrugada. Zabrzmią też autorskie opracowania polskiej muzyki ludowej w wykonaniu zespołu Tuleje.

„Melomaluszki” i Scenie Otwartej

Po raz kolejny na festiwalu zagości także Scena Opowiadaczy przy Świątyni Sybilli. Będzie można usłyszeć baśnie, opowieści i gawędy z różnych stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. Wystąpi duet opowiadacki Barbary Derlak i multiinstrumentalisty Sebastiana Wielądka, Basia Songin oraz Sebastian Wielądek i Gwidon Cybulski.

Na dzieci i rodziców, jak co roku, czeka cykl koncertów „Melomaluszki”. Doświadczeni animatorzy wprowadzą najmłodszych słuchaczy w świat muzyki poprzez interakcję i wspólne zabawy. Festiwal Strefa Ciszy to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Na Scenie Otwartej przy Wodozbiorze (Scena Pomarańczowa) amatorzy i profesjonaliści będą mogli pokazać, co im w duszy gra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *