„Kolor życia. Frida Kahlo”. Patronat nad nową wystawą w Łazienkach Królewskich
7 lipca, 2023
Muzyka na trawie, artyści na wyciągniecie ręki. Festiwal Strefa Ciszy w Łazienkach
8 lipca, 2023

Pełna przekomicznych gagów komedia charakterów. Film „Sytuacja awaryjna” w kinach

Historia opowiedziana w filmie oparta jest na prawdziwych wydarzeniach sprzed kilku lat (fot. Jaroslav Kutheil)

Pociąg jadący z pasażerami, ale za to bez maszynisty? Brzmi absurdalnie, ale ta historia wydarzyła się naprawdę. Opierając się na pewnym niecodziennym wydarzeniu, które miało miejsce na jednej z linii kolejowych w Czechach w 2019 roku, Jiří Havelka stworzył pełną przekomicznych gagów absurdalną komedię charakterów. Reżyser sztuki teatralnej oraz przebojowej produkcji „Właściciele” umiejscawia akcję filmu ponownie w niewielkiej przestrzeni, tym razem wybierając pociąg. To sprzyja konfrontacji różnych typów osobowości i reprezentowanych przez nich poglądów. Czy bohaterowie w imię wyższego celu będą w stanie się ze sobą dogadać?

Wagon kolejowy bywa miejscem wielu niezwykłych spotkań. Choć podróżujący pasażerowie zwykle w dużej mierze skupieni są na sobie, gdy tylko coś przestaje iść zgodnie z planem, zaczynają się integrować i nawiązywać nowe znajomości. Tak dzieje się z bohaterami „Sytuacji awaryjnej” i nie chodzi tu o zwykłe opóźnienie.

Kiedy okazuje się, że na skutek nieszczęśliwego wypadku w pociągu brakuje prowadzącego go maszynisty, do grupy zamkniętych w wagonie ludzi dociera, że są zdani wyłącznie na siebie. Wśród nich znajdują się członkowie zespołu muzycznego, małżeństwo w średnim wieku, także mały chłopiec. Wszyscy mają wspólny cel – jak najszybciej zatrzymać skład i się z niego wydostać. W tym samym czasie lokalne władze planują akcję ratunkową…

O reżyserze

Jiří Havelka, reżyser teatralny, dramaturg i aktor – urodził się w 1980 roku w czeskiej Jihlavie. Absolwent Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (DAMU). Teatrem zainteresował się jeszcze w czasach szkolnych. Jest jednym z członków kabaretowej grupy teatralnej VOSTO5, znanej z oryginalnych form teatralnych opartych na improwizacji. W 2007 roku otrzymał Nagrodę im. Alfréda Radoka dla talentu roku.

Zrealizowani w 2019 roku „Właściciele” to jego filmowy debiut w roli reżysera. Sukces filmu pozwolił mu na kontynuowanie tej drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *