„Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza”. Wystawa na Zamku Królewskim
23 września, 2022
Rubens, Van Dyck, Teniers. Wystawa „Arcydzieła dla króla?” w Łazienkach Królewskich
26 września, 2022

Historia niezwykłej przyjaźni księdza i recydywisty. Film „Johnny” już w kinach

W ks. Jana Kaczkowskiego wcielił się Dawid Ogrodnik, a partneruje mu Piotr Trojan (fot. Daniel Jaroszek)

To oparta na prawdziwej historii opowieść o niezwykłej przyjaźni księdza Jana Kaczkowskiego i Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. W charyzmatycznego duchownego wcielił się Dawid Ogrodnik, a partneruje mu Piotr Trojan, który za swoją kreację odebrał na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrodę za główną rolę męską. Sam obraz w reżyserii Daniela Jaroszka, dla którego jest to debiut fabularny, otrzymał w Gdyni Nagrodę Publiczności. Na ekranie można zobaczyć również m.in. Magdalenę Czerwińską, Annę Dymną, Marię Pakulnis, Martę Stalmierską, Witolda Dębickiego, Michała Kaletę i Joachima Lamżę. „Johnny” powstał we współpracy z rodziną ks. Jana oraz Fundacją im. ks. Jana Kaczkowskiego.

Patryk włamuje się do domu w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A robi to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje przed wyzwaniem walki z chorobą. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie. 

– Uważam, że ten film będzie bardzo ważny, gdyż opowiada o cudownych międzyludzkich relacjach. O tym, jak powinniśmy się szanować, jak jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. I jak nie powinniśmy oceniać się po powierzchownych cechach, bo ważna jest przyjaźń drugiego człowieka. To jest coś, co w tej chwili w życiu jest nam bardzo potrzebne. Ten film może dać siłę wielu osobom i zmusić do przemyśleń – mówi Anna Dymna. – Ten film jest generalnie o człowieczeństwie, o tym, jak można pozbyć się egoizmu w kluczowym momencie odchodzenia. O tym, że do samego końca można zachowywać się fantastycznie, ciągle być altruistycznie nastawionym do ludzi i świata – dodaje Joachim Lamża. 

Piotr Trojan i Maria Pakulnis (fot. Daniel Jaroszek)

Utwór „Nie zrozumie nas”, winyl oraz książka

Specjalnie na potrzeby filmu skomponowany został utwór „Nie zrozumie nas” w wykonaniu Dawida Karpiuka. – To piosenka o kończącej się miłości, o tym, że czasem nie da się zatrzymać rozpadu, odchodzenia. Z drugiej strony chciałem spróbować poczuć, jak czuje się człowiek, który żegna się z życiem. W dodatku człowiek – jak sądzę – wierzący. Jakie rozmowy on prowadzi w głowie? Jakie ma dylematy? Spróbowałem moje osobiste pożegnanie z bardzo ważną dla mnie osobą, pożegnanie, którego żadne z nas nie potrafiło zatrzymać, pogodzić z historią o odchodzeniu, wątpliwościach, próbach zatrzymania – miłości, życia, wszystko jedno. Wygrania jeszcze paru chwil. Kto nie płakał, nie zrozumie –mówi wykonawca i autor słów piosenki Dawid Karpiuk. 

Ponadto zostanie wydany winyl ze ścieżką dźwiękową z filmu „Johnny”. Autorem skomponowanej muzyki jest Michał Kush. Z kolei dla czytelników przewidziana jest książka autora scenariusza Macieja Kraszewskiego, zatytułowana „Johnny. Powieść o księdzu Janie Kaczkowskim”. Powieść dostępna będzie w księgarniach oraz w formie audio mp3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *