Pierwszy monodram Anny Seniuk w karierze. „Życie Pani Pomsel” w Teatrze Polonia
21 września, 2022
Historia niezwykłej przyjaźni księdza i recydywisty. Film „Johnny” już w kinach
23 września, 2022

„Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza”. Wystawa na Zamku Królewskim

To jedna z największych wystaw Bernardo Belotto zwanego Canalettem (fot. mat. pras.)

Obrazy, grafiki i rysunki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych okresów twórczości Canaletta znalazły się na wystawie „Bernardo Belotto. W 300. rocznicę urodzin malarza” na Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja przedstawiająca drogę twórczą i dorobek jednego z najsłynniejszych weducistów XVIII w. została zorganizowana wspólnie ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie. Te dwie placówki muzealne posiadają w swoich kolekcjach najwięcej dzieł artysty. W Zamku Królewskim w Warszawie, w sali zaprojektowanej na zamówienie polskiego króla Stanisława Augusta, do dzisiaj można podziwiać zespół 22 wedut Warszawy i okolic, stanowiący największą istniejącą serię obrazów jego autorstwa. Okazją do wystawy, którą można oglądać do 8 stycznia 2023 roku, jest jubileusz 300. rocznicy urodzin Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem.

Odsłony wystawy, która została najpierw pokazana w Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie (od maja do sierpnia 2022 r.), a później w Zamku Królewskim w Warszawie (od 23 września 2022 do stycznia 2023 r.) różnią się zawartością, jakkolwiek przygotowany został wybór dzieł, które zostaną pokazane w obu muzeach. Pierwszą ich część stanowić będą prace z czasu młodości spędzonej w Wenecji i z okresu podróży do innych miast włoskich: Florencji, Mediolanu, Rzymu, Werony.

Druga poświęcona będzie pobytowi artysty w Dreźnie, gdzie pracował dla dworu Wettinów ponad dwadzieścia lat – z przerwą, kiedy po wybuchu wojny siedmioletniej w Europie musiał szukać zatrudnienia w Wiedniu i Monachium. Ostatni okres życia i twórczości malarza przypadł na Warszawę, gdzie artysta pracował dla króla Stanisława Augusta i przedstawicieli arystokracji.

Dzieła z całego świata

Na wystawie w Warszawie znalazły się dzieła Bernarda Bellotta m.in. z National Gallery i British Museum w Londynie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, J.P. Getty Museum w Los Angeles, Fitzwilliam Museum w Cambridge, Manchester Gallery of Art, Museo Capodimonte w Neapolu, Pinacoteca del Castello Sforzesco w Mediolanie, Musei Reali w Turynie oraz Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie.

Wystawie będzie towarzyszył obszerny naukowy katalog, na który złożą się eseje przygotowane przez najlepszych znawców twórczości Bellotta, a także noty omawiające poszczególne dzieła, przygotowane przez kuratorów/właścicieli (m.in. dr Artur Badach, Magdalena Królikiewicz, Zamek Królewski w Warszawie). Katalog został przygotowany w językach: angielskim, niemieckim i polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *