Natalia Nykiel cała na biało i w kolorze. „Kokosanki” zyskały teledysk
24 marca, 2018
Najgroźniejsza i nieznana polska agentka. Poznajcie Wandę Kronenberg
26 marca, 2018

„Czytelnicy są mądrzejsi ode mnie”. Miłoszewski szczerze o pisaniu

(fot. Facebook/WAB)

Niezależnie od tego, czy bierze na warsztat horror, kryminał, czy osadzony w historii alternatywnej romans, zawsze pisze o tym, jak osobiste dzieje jego bohaterów plotą się z dziejami Polski. I co najważniejsze trafia w gusta Polaków, o czym świadczą tysiące sprzedanych egzemplarzy jego książek. Zygmunt Miłoszewski odebrał niedawno Bestsellera Empiku w kategorii literatura polska za powieść „Jak zawsze”. – Zawsze najfajniejsze są nagrody od czytelników, bo oni głosują portfelami i to jest wzruszające – powiedział pisarz zaraz po otrzymaniu nagrody.

To była najbardziej oczekiwana powieść ubiegłego roku i spory eksperyment, bo Miłoszewski dał się poznać jako autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, w tym m.in. trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim. Książka „Jak zawsze” to bowiem historia małżeństwa, które ma okazję na nowo przeżyć swój związek i narodu, który może na nowo napisać swoją historię. Czy jednak potrafimy wykorzystać drugą szansę i oszukać los, czy może jesteśmy skazani na „jak zawsze”? To także pełna humoru powieść, trochę zabawa w historię alternatywną i ćwiczenie praktyczne z powiedzenia „gdyby młodość wiedziała, gdyby starość mogła”. Sam autor mówi o niej, że jest zupełnie inna, właściwie romans, a trochę fantastyka. Mogło się okazać, że czytelnicy tego nie chcą, że chcą Miłoszewskiego, który pisze tylko kryminały. Okazało się, że są mądrzejsi ode mnie podkreśla pisarz.

Fabuła „Jak zawsze”

Bywają małżeństwa zbudowane na przyjaźni, na czułości, na porozumieniu dusz. Związek Grażyny i Ludwika zawsze napędzała namiętność. Dlatego co roku uroczyście świętują rocznicę wieczoru 1963 roku, kiedy pierwszy raz rzucili się na siebie, aby uprawiać seks. To zawsze dzień podsumowań, planów i – coraz bardziej – pożegnań. W dniu, kiedy celebrują okrągłą pięćdziesiątą rocznicę, on jest po osiemdziesiątce, ona tuż przed. Czy coś jeszcze ich czeka?
Smutek jak zawsze zwalczają namiętnością, aby rano ku swojemu zdumieniu obudzić się w swoich młodych ciałach, z powrotem w roku 1963. W Polsce, w której zamiast Pałacu Kultury i Nauki jest wieża przyjaźni polsko-francuskiej, Warszawa jest w ścisłym sojuszu z Paryżem, a Edward Gierek to porywający tłumy opozycyjny polityk. Czy bohaterowie powtórzą swoją miłość? Czy pójdą innymi drogami? Jak wykorzystają swoją wiedzę ludzi z XXI wieku? I jakie ciemne strony kryje w sobie ten świat, pozornie tak lepszy od naszej historii Polski?

Bestseller Empiku

Werdykt czytelników Empiku za rok 2017 w kategorii literatura polska był jednoznaczny. Zygmunt Miłoszewski i jego powieść pozostawiła w pokonanym polu „Gwiazdkę z nieba” Katarzyny Michalak, „Prokuratora” Pauliny Świst, „Wiedźmina. Szpony i kły” Andrzeja Sapkowskiego oraz „Wotum nieufności” Remigiusza Mroza. – Zawsze najfajniejsze są nagrody od czytelników, bo od jury można dostać, można nie dostać. Czytelnicy zaś głosują portfelami i to jest wzruszające – powiedział pisarz. Dodał szybko, że choć nagroda dotyczy powieści „Jak zawsze”, to traktują ją jako wyróżnienie za wszystkie lata, kiedy pisze. Kiedyś nie było łatwo znaleźć mnie w Empiku, a mimo to wielu czytelników towarzyszy mi w podróży literackiej od dekady podkreśla Miłoszewski.

Przy okazji podzielił się refleksją na temat życia, jakie prowadzi pisarz na co dzień. – Nic nie robi się ot tak, na pstryknięcie palcami, to wiele lat pracy. Zwykle człowiek siedzi sam w gabinecie, taka nudna, trochę dziwna praca. To dość fantastyczne móc raz na jakiś czas dowiedzieć się, że są jacyś ludzie po drugiej stronie tego monitora – przyznaje z uśmiechem. Pytany, czy można w przyszłości spodziewać się kolejnego eksperymentu na miarę „Jak zawsze” odpowiedział tajemniczo. – Nie wiem, mam ten komfort, że mogę pisać o tym, na co mam ochotę – zakończył pisarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *