Opowieść o zwykłym–niezwykłym życiu Zauchy (jak w piosence „C’est la vie – Paryż z pocztówki” i kultowym teledysku) jest spójna, lecz wielogłosowa. Autor rozmawiał z ponad sześćdziesięcioma osobami z otoczenia artysty – od cioci, która go wychowywała, i ukochanej córki przez kolegów ze szkolnej ławy, przyjaciół i znajomych, muzyków i realizatorów, z którymi nagrywał i koncertował, autorów piosenek, które śpiewał, aż po gwiazdy estrady, z którymi dzielił scenę, współpracował i konkurował. Biografia Andrzeja Zauchy jest jednocześnie opowieścią o wyjątkowej scenie muzycznej Krakowa, balansującej pomiędzy rozrywką a jazzem, o równie barwnym, co siermiężnym PRL-u, wreszcie o życiu w trasie i o tym, co dotąd pozostawało za kulisami.
– Nie szukałem sensacji, ale prawdy. Nie piszę o tragicznej, głośnej śmierci Zauchy, lecz o jego barwnym życiu, na przekór peerelowskiej szarzyźnie. O tym, skąd wziął się ten muzyczny diament, jakie wydarzenia go szlifowały i dlaczego nigdy nie zaświecił pełnym blaskiem – mówi autor.
O autorze
Jarek Szubrycht to absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziennikarz „Gazety Wyborczej” specjalizujący się w kulturze popularnej, ze szczególnym wskazaniem na muzykę. Redaktor naczelny magazynu „GaMa” (kontynuacji kwartalnika o polskiej muzyce „Gazeta Magnetofonowa”). Publikował również m.in. w „Polityce”, „Przekroju”, obu wcieleniach „Machiny” i „Filmie”. Prowadził autorską audycję radiową w Off Radiu Kraków.
Autor i tłumacz książek, m.in. wywiadu-rzeki z Marylą Rodowicz, biografii Czesława Mozila i zespołu Vader. Emerytowany wokalista metalowy i autor tekstów, związany z grupą Lux Occulta.