„Nigdzie nie ma osoby podobnej do niej”. „Niejedno przeszłam” Stanisławy Celińskiej
22 grudnia, 2020
Czy ważne jaka krew płynie w czyich żyłach? Spektakl „Rodzina” on-line za 20 groszy
1 stycznia, 2021

Zwykli ludzie w wirze wojny o niepodległość. Nowa książka „Szable i cekaemy”

„Szable i cekaemy” to nowa książka autora „Fighterów” i „Polskich zamachów” (fot. mat. pras.)

To zbiór osobistych relacji zapisanych w raportach oraz pamiętnikach Polaków biorących udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Nie są to jedynie wspomnienia żołnierzy i polityków, ale również lekarki, lotnika oraz literatów. Marcin Szymaniak, autor m.in. „Fighterów” i „Polskich zamachów” daje w swojej nowej książce „Szable i cekaemy” możliwość ujrzenia obrazu lat 20. XX wieku, jakiego dotąd nie znaliśmy. To podróż w czasie, która pozwala dostrzec i poznać codzienność mieszkańców młodej Polski sprzed 100 lat.

Śledząc losy bohaterów książki, można trafić do paryskich salonów i na nieprzebyte bagna Polesia. Zajrzeć do pałacu arystokratów i brudnej nory nędzarzy, na plebanię i do burdelu, do wagonu pociągu pancernego oraz kabiny dwupłatowca. Wejść do baraku jenieckiego, a także tajemnego schronu ukrytego pod stodołą.

„Walka trwa kilka godzin. Co chwilę pada deszcz. Maria działa jak w transie, znieczulona na ogień. Żabimi skokami przemierza polanę, od lewej do prawej i z powrotem. Jasińskiego z noszami wciąż ma przy sobie. Któryś z lżej rannych, wcześniej już opatrzonych, znów dostał. Tym razem jest gorzej, trzeba go znieść. Biegną. Jasiński nagle wypuszcza nosze, pada w mokrą trawę. Ratowniczka przystaje, zdyszana ogląda się na sanitariusza. Potknął się? Wstawaj!… O nie, mój Boże – zabity! Maria zostaje sama, nie ma już z kim znosić z pola ciężko rannych.”

O autorze

Marcin Szymaniak, niezależny publicysta Focus Historia oraz portali: twojahistoria.pl i ciekawostkihistoryczne.pl. Wcześniej przez kilkanaście lat dziennikarz ,,Życia Warszawy” i ,,Rzeczpospolitej”, gdzie zajmował się m.in. wojną z terroryzmem i konfliktami w Iraku oraz Afganistanie. Nominowany do Nagrody Grand Press w 2006 roku.

Autor bestsellerowych książek „Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy” i „Polskie zamachy. Od zbrodni w Gąsawie do tragedii w Gdańsku”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *