Śledząc losy bohaterów książki, można trafić do paryskich salonów i na nieprzebyte bagna Polesia. Zajrzeć do pałacu arystokratów i brudnej nory nędzarzy, na plebanię i do burdelu, do wagonu pociągu pancernego oraz kabiny dwupłatowca. Wejść do baraku jenieckiego, a także tajemnego schronu ukrytego pod stodołą.
„Walka trwa kilka godzin. Co chwilę pada deszcz. Maria działa jak w transie, znieczulona na ogień. Żabimi skokami przemierza polanę, od lewej do prawej i z powrotem. Jasińskiego z noszami wciąż ma przy sobie. Któryś z lżej rannych, wcześniej już opatrzonych, znów dostał. Tym razem jest gorzej, trzeba go znieść. Biegną. Jasiński nagle wypuszcza nosze, pada w mokrą trawę. Ratowniczka przystaje, zdyszana ogląda się na sanitariusza. Potknął się? Wstawaj!… O nie, mój Boże – zabity! Maria zostaje sama, nie ma już z kim znosić z pola ciężko rannych.”
O autorze
Marcin Szymaniak, niezależny publicysta Focus Historia oraz portali: twojahistoria.pl i ciekawostkihistoryczne.pl. Wcześniej przez kilkanaście lat dziennikarz ,,Życia Warszawy” i ,,Rzeczpospolitej”, gdzie zajmował się m.in. wojną z terroryzmem i konfliktami w Iraku oraz Afganistanie. Nominowany do Nagrody Grand Press w 2006 roku.
Autor bestsellerowych książek „Fighterzy. Najlepsi polscy wojownicy” i „Polskie zamachy. Od zbrodni w Gąsawie do tragedii w Gdańsku”.