Eksmisje nie są efektem, ale przyczyną ubóstwa. Głośny reportaż nagrodzony Pulitzerem
27 września, 2019
„Oni jeżdżą na BMX-ach, a my na koniach”. Bartosz Gelner nie tylko o „Legionach”
28 września, 2019

Żuławskiego komentarz do współczesności. „Mowa ptaków” nie pozwoli o sobie zapomnieć

W jedną z głównych ról w filmie Żuławskiego wciela się Sebastian Fabijański (fot. mat. pras.)

To niezwykła opowieść o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć na margines. „Mowa ptaków” w reżyserii Xawerego Żuławskiego jest niepokorna, anarchistyczna i szalona. To również ekranizacja ostatniego scenariusza zmarłego w 2016 roku Andrzeja Żuławskiego. Jest wspaniałym hołdem dla jednego z najbardziej niepokornych twórców w historii polskiego kina, a także niezwykłym komentarzem na temat mechanizmów działania społeczeństwa.

Bohaterami filmu są ludzie funkcjonujący na marginesie społeczeństwa: nauczyciel historii, którego poglądy odstają od dominującej narracji, bezrobotny polonista, sprzątaczka, kwiaciarka, kompozytor cierpiący na trąd i licealistka przygotowująca swój pierwszy film. Ci zepchnięci na margines bohaterowie muszą poradzić sobie w świecie, w którym bezmyślność i podążanie za tłumem stają dominująca postawą.

Muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński, wieloletni współpracownik Żuławskiego i Andrzeja Wajdy. Za zdjęcia odpowiada Andrzej Jaroszewicz, z którym Andrzej Żuławski pracował wcześniej między innymi przy „Na srebrnym globie” i „Szamance”. W rolach głównych występują: Sebastian Fabijański, Andrzej Chyra, Marta Żmuda Trzebiatowska, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, a także Jaśmina Polak oraz Eryk Kulm Jr.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *