Rządzili Polską, są spokrewnieni z Elżbietą II. Barwne losy Wazów
22 marca, 2018
Pozują nago w słusznej sprawie. Nowa komedia gwiazdy „Nietykalnych”
23 marca, 2018

Znika granica między aktorem i widzem. Uczta „Nerona” w Powszechnym

Twórcy nowego spektaklu „Neron” w warszawskim Teatrze Powszechnym zainspirowani współczesnymi technikami sprawowania władzy, podejmują próbę rekonstrukcji jednej z legendarnych uczt słynnego cesarza. Poprzez przywołanie najważniejszych dla niego wydarzeń i osób, Neron spróbuje znieść granicę między sztuką i byciem, aktorem i widzem, widowiskiem i spotkaniem. Spektakl reżyseruje Wiktor Rubin, a na scenie występują m.in. Grzegorz Artman, Anna Ilczuk, Julian Świeżewski czy Julia Wyszyńska.

Ponad dwa tysiące lat temu moralność judeochrześcijańska mieszkała w katakumbach. Był to inny świat: bez tabu i poczucia winy, jednak zachowujący hierarchie, wierzenia i obrzędy. Neron jako władca absolutny i jako absolutny artysta, miał totalną kontrolę nad nastrojem, charakterem i dynamiką ucztowania. Nie miał umiaru, a jego występy trwały nawet dwanaście godzin. Apetyt był wciąż niezaspokojony, więc dbał o to, by rozkosze trwały jak najdłużej. Dlatego też ucztującym zawsze zapewniano m.in. dostęp do womitoriów oraz innych form relaksu i oczyszczenia.

„Neron (…) bardzo się troszczył o lud, musiał mu dostarczać rozrywki i dlatego urządził największe święto starożytności. Jak opowiada piękną prozą Tacyt, cesarz otworzył swoje ogrody na przyjęcie. Każdy, kto był kimś, przybył na ucztę: senatorowie, arystokracja, kronikarze przekazujący sobie plotki towarzyskie – cały wielki świat. Neron miał jednak kłopot: nie wiedział jak oświetlić tak ogromną przestrzeń, rozległe ogrody. Przyszedł mu do głowy pomysł: kazał sprowadzić przestępców i spalić ich, żeby zapewnić światło. (..). Dla mnie w tym wszystkim nie jest interesujący Neron, tylko jego goście. Kim byli zaproszeni przez Nerona ludzie?” (Martín Caparrós „Głód”, tłum. Marta Szafrańska-Brandt).

Spektakl dla osób dorosłych

Spektakl przeznaczony wyłącznie dla widzów dorosłych. Znajdują się w nim sceny odwołujące się do seksu i przemocy, które mimo ironii i dosadnego humoru mogą budzić kontrowersje.

„Neron” bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *